Rząd CDU/CSU-SPD w Niemczech zapowiedział duże obniżki zasiłków. Przede wszystkim zmniejszy finansowanie Bürgergeld (czyli tzw. zasiłku dla obywatela lub dochodu obywatelskiego). A także innych zasiłków, w tym dla bezrobotnych.
Kanclerz Niemiec, Friedrich Merz (CDU) ogłosił, że jego koalicyjny rząd CDU-SPD wprowadzi znaczne obniżki zasiłków, w tym dla bezrobotnych.
Będą znaczne obniżki zasiłków w Niemczech
Rząd postanowił, że od jednego do dwóch miliardów euro zmniejszy finansowanie Bürgergeld. Czyli zasiłku socjalnego dla osób, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. A także innych świadczeń.
Merz zapowiedział, że szczegóły związane z cięciami jeszcze wymagają dopracowania. Wiadomo jednak, że obniżony zostanie Bürgergeld, a także dopłaty do kosztów wynajmu.
– To powinno nazywać się podstawowym zabezpieczeniem (Grundsicherung), a nie pieniędzmi obywatelskimi (Bürgergeld) – dodał Merz.
Rząd koalicyjny ma teraz rozpocząć debatę nad szczegółami cięć w zasiłkach. Projekt tego przedsięwzięcia zostanie przedstawiony po powrocie parlamentu z letniej przerwy.

Pomysł obniżki zasiłków spotkał się z krytyką ze strony SPD, Lewicy (Die Linke) i Zielonych. Dagmar Schmidt, liderka SPD nazwała cięcia „niedopracowanymi” i zwróciła uwagę na fakt, że Arbeitsamt już wprowadził limity na koszty wynajmu, które pokrywa osobom pobierającym zasiłek dla bezrobotnych.
Ponadto pomysł rządu spotkał się z powszechną krytyką związków zawodowych i organizacji społecznych. Merz nie odniósł się do sprzeciwu, tylko zapowiedział:
– Jesienią przeprowadzimy intensywne dyskusje na temat tego, w jakim kierunku powinniśmy pójść.
Czym jest Bürgergeld i czy cięcia mają sens?
Przypomnijmy, że zasiłek Bürgergeld w założeniu zapewnia minimum socjalne, nawet jeśli ma się niewielkie dochody lub nie ma się ich wcale. Wypłacany jest tylko wtedy, gdy nie można sfinansować kosztów utrzymania z własnych środków.
Bürgergeld wprowadziła w 2022 roku koalicja SPD-FDP-Zieloni. Zastąpił on zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV. Ten z kolei nakładał pewne sankcje na osoby poszukujące pracy, które nie były w stanie udowodnić w wystarczającym stopniu urzędowi pracy, że szukają zatrudnienia.
Wraz z wprowadzeniem Bürgergeld część wcześniejszych sankcji zniesiono. Natomiast nowy system przedstawiono jako bardziej przyjazny dla osób poszukujących pracy.
Jednak badanie z 2023 roku wykazało, że wiele osób otrzymujących Bürgergeld ma trudności z pokryciem rachunków za prąd. Ponadto rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych sankcji. Na przykład dla osób bezrobotnych, które nie stawiły się w urzędzie pracy.