Obowiązek usuwania pleśni w mieszkaniach socjalnych

W tym roku wchodzi w życie prawo, zgodnie z którym właściciele mieszkań socjalnych będą musieli usuwać w nich pleśń, aby nie narażać zdrowia najemców.

Rząd poinformował, że właściciele mieszkań socjalnych w Anglii będą zmuszeni do zbadania i usunięcia z nich wilgoci i pleśni. Będzie musiało to nastąpić w ściśle określonych ramach czasowych od października.

- Advertisement -

Pleśń w mieszkaniach socjalnych

Po tym, jak w 2020 roku 2-letni Awaab Ishak zmarł z powodu mieszkania w zapleśniałym domu w Rochdale, rząd zobowiązał się do poprawy warunków w mieszkaniach socjalnych.

Wdrażanie zmian – znanych jako prawo Awaaba – będzie jednak etapowe. Będzie wiązało się z pewnymi ramami czasowymi. Zmiany dotyczące problemów konstrukcyjnych i elektrycznych nie zostaną wprowadzone wcześniej niż w roku 2026.

Organizacja Shelter, zajmująca się mieszkalnictwem, stwierdziła, że opóźnienia te „stanowią realne ryzyko dla zdrowia oraz bezpieczeństwa lokatorów i narażają ich życie”.

Mieszkania socjalne na Wyspach
Mieszkania socjalne na Wyspach / fot. Getty Images

Nowe prawo od października

Od października właściciele mieszkań socjalnych będą musieli naprawić wszystkie zagrożenia w ciągu 24 godzin. Zazwyczaj właścicielami tymi są władze lokalne lub stowarzyszenia mieszkaniowe.

Ramy czasowe do badania innych zagrożeń określi rząd w późniejszym terminie. Jednak poprzednie propozycje konserwatystów sugerowały, że właściciele mieszkań socjalnych powinni zbadać i przedstawić harmonogram naprawy w ciągu 14 dni od momentu, w którym dowiedzieli się o problemie.

Zgodnie z tymi propozycjami też, w przypadku zaistnienia znacznego ryzyka dla zdrowia lub bezpieczeństwa, prace naprawcze będą musiały rozpocząć się w ciągu 7 dni.

Właściciele nieruchomości, którzy nie zastosują się do przepisów, staną przed sądem i będą musieli zapłacić odszkodowanie.

Wicepremier Angela Rayner w pisemnym oświadczeniu ministerialnym poinformowała, że podejście etapowe pozwoliło na wcześniejsze wprowadzenie zabezpieczeń przed wilgocią i pleśnią. A także umożliwiło początkowy okres testowania w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia zmian.

Obowiązki landlordów

Rząd podkreślił, że „w żaden sposób nie oznacza to, iż właściciele nieruchomości mają jakiekolwiek pole manewru. Jeśli chodzi o wypełnianie swoich obecnych obowiązków w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom dla zdrowia i bezpieczeństwa w ich domach”.

Już teraz mają oni obowiązek utrzymywania swoich domów w stanie nadającym się do zamieszkania przez ludzi i wolnym od zagrożeń.

Rząd planuje również rozszerzyć prawo Awaaba na sektor wynajmu prywatnego w ustawie o prawach najemców, która obecnie przechodzi przez parlament.

Problemy z wilgocią są bardziej powszechne w domach wynajmowanych prywatnie. A w 2023 roku dotyczyło to 9 proc. domów. W porównaniu do 7 proc. mieszkań socjalnych, zgodnie z English Housing Survey.

Teksty tygodnia

Letnia wyprzedaż na AliExpress 2025. Jak zaoszczędzić jeszcze więcej na zakupach?

Zbliża się koniec wielkiej promocji AliExpress. Zyskaj do -80% rabatu i dodatkowe zwroty za zakupy. Sprawdź, co warto upolować!

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie