Niemal połowa prywatnych najemców UK mieszka w zapleśniałych domach

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Citizens Advice prawie połowa prywatnych najemców w Wielkiej Brytanii mieszka w zawilgoconych lub zapleśniałych domach. Sytuacja ta ma miejsce, gdy średnio za czynsz, mieszkając poza Londynem, płaci się (rekordowe!) 1314 funtów miesięcznie.

Według organizacji charytatywnej Citizens Advice obecnie 45% osób wynajmujących prywatne mieszkanie lub dom w UK ma problemy z wilgocią, pleśnią lub zimnem w lokalu, który wynajmuje. Z kolei 48% tych gospodarstw domowych zmaga się z tymi problemami od przynajmniej roku.

- Advertisement -

Warto zestawić te dane z doniesieniami Rightmove dotyczącymi wysokości czynszów. Te nieustannie rosną. W chwili obecne średnio, za wynajem poza Londynem płaci się 1314 funtów miesięcznie. Ile za mieszkanie płaci się w brytyjskiej stolicy aż strach pisać – przeciętna stawka sięga tu 2661 funtów.

Brytyjczycy mieszkają w zapleśniałych i zawilgoconych domach

Jak wynika z analiz Citizens Advice prywatni najemcy o niskich dochodach przeznaczają aż 53% swoich dochodów na koszty związane z rachunkami za energię i na czynsz. W przypadku osób mieszkających w mieszkaniach socjalnych odsetek ten wynosi 46%, a 40% w przypadku osób, które są właścicielami swoich domów.

– Ciepły, bezpieczny dom, wolny od wilgoci i pleśni, powinien być podstawowym prawem każde człowieka – komentuje dyrektor naczelna Citizens Advice, Clare Moriarty, jak cytujemy za serwisem informacyjnym „Sky News”. – Jednak prywatni najemcy płacą krocie za coraz bardziej zaniedbane mieszkania, które pochłaniają ich ciężko zarobione pieniądze i narażają ich zdrowie – dodaje.

Jak rząd chce zmienić tę sytuację?

Citizens Advice apeluje do nowych władz UK, aby wprowadzić przepisy dotyczące przystępności cenowej mieszkań na prywatnym rynku oraz gwarancji bezpieczeństwa w tym sektorze.

W zeszłym tygodniu w ramach King’s Speech zawarto obietnicę ze strony Partia Pracy iż „podjęte zostaną działania tam, gdzie poprzedni rząd zawiódł” w zakresie ochrony najemców. Polityka w tej kwestii ma zmieniać prawo w zakresie zakazu nieuzasadnionych eksmisji (no-fault evictions).

Dodajmy, iż analiza danych dokonana przez City Hall pokazuje, że w ciągu ostatniego roku liczba eksmisji bez uzasadnienia wzrosła w Londynie aż o 52 proc. To blisko sześciokrotnie więcej niż w pozostałych regionach Anglii i Walii, gdzie liczba takich eksmisji wzrosła o 9 proc. Statystyki pokazują, że w okresie 12 miesięcy, do końca marca 2024 r., w Londynie złożono 11 880 wniosków o eksmisję bez uzasadnienia. Do marca 2023 r. takich wniosków było 7 834.

Teksty tygodnia

Rząd rozszerza dostęp do bezpłatnych posiłków dla dzieci

Od września 2026 roku wszystkie dzieci w Anglii, których rodzice otrzymują zasiłek Universal Credit, będą miały prawo do bezpłatnych posiłków w szkołach.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Oxford Street opanowana przez złodziei. Niedofinansowana policja nie pomaga

Konsorcjum sprzedawców detalicznych ostrzega, że jeśli rząd nie podejmie natychmiastowych działań, Oxford Street i inne główne ulice handlowe w kraju mogą stać się poważnym zagrożeniem. West End coraz częściej kojarzy się z kradzieżami i problemami z bezpieczeństwem.

Nie będzie kontroli granicznych przy imporcie warzyw i owoców z UE

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan zniesienia granicznych kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla owoców i warzyw sprowadzanych z Unii Europejskiej. To efekt nowego porozumienia upraszczającego handel rolno-spożywczy po Brexicie.

Będą bezpośrednie pociągi z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii

Eurostar zapowiedział uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii. Tym posunięciem firma chce zabezpieczyć swoją pozycję na londyńskim dworcu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie