Opublikowano nagranie z koszmarnego lotu Ryanairem. Turbulencje były tak gwałtowne, że pasażerowie krzyczeli i płakali

fot. You Tube

W ubiegły weekend przez huragan Dennis odwołanych zostało wiele lotów na Wyspach, jednak część z tych, którzy mieli okazję lecieć w tamtym czasie samolotem, mogła tego bardzo żałować. Do takich osób należeli pasażerowie Ryanaira lecącego z Maroka do Brukseli…

Podczas lotu Ryanaira maszyna zmagała się z tak silnymi porywami wiatru, że zaczęła tracić wysokość, a pasażerowie zaczęli krzyczeć i płakać na pokładzie. Na nagraniu, które nakręcono w trakcie lotu, możemy zobaczyć, co działo się w chwili gwałtownych turbulencji.

Niektóre osoby były tak przerażone, że łapały się siedzeń przed nimi. W trakcie tego koszmarnego lotu cześć osób zaczęła krzyczeć, a niektórzy modlili się. Samolot wylądował jednak bezpiecznie. Nie odnotowano także, aby ktokolwiek został ranny.

Podczas gdy wielu pasażerów boi się turbulencji i ma wrażenie, że samolot zacznie spadać roztrzaskując się o ziemię, piloci zapewniają, że obawy te są bardzo często bezpodstawne i mimo turbulencji żadnego zagrożenia nie ma.

Według pilotów turbulencje nie powinny w ogóle martwić pasażerów, gdyż samoloty są tak zaprojektowane, aby sobie z nimi poradzić.

ZOBACZ NAGRANIE:

Co wywołuje turbulencje samolotu?

Najczęściej turbulencje występują w miejscach zetknięcia prądów powietrza, które mają różne prędkości lub kierunki. Są to zazwyczaj prądy konwekcyjne, czyli wznoszące się do góry masy ogrzanego przez słońce powietrza.

Inną przyczyną turbulencji są tzw. uskoki wiatru, czyli zmiana jego prędkości lub kierunku. Zazwyczaj spotykane są one na dużych wysokościach przy przejściach prądów pogodowych.

Do najgroźniejszego typu turbulencji należy tzw. CAT (Clear Air Turbulence). Jest to trudna do wypatrzenia turbulencja w przejrzystym powietrzu.

 

 

 

Jeśli odwołano Twój lot, domagaj się odszkodowania. Sprawdź, jak to zrobić>

Jeśli Twój lot został odwołany lub opóźniony pamiętaj, że masz prawo ubiegać się o odszkodowanie.

Prawo do odszkodowania za lot odwołany

Jeżeli Twój odwołany lot kwalifikuje się do odszkodowania, to wysokość rekompensaty będzie zależała od trzech czynników:

  • dystansu
  • czy lot odbywa się na terenie UE, czy wykracza częściowo lub całkowicie poza UE
  • czasu opóźnienia – jeżeli zgodzisz się na alternatywny lot.

W przypadku, gdy nie zgodzisz się na lot alternatywny, możesz liczyć na odszkodowanie w wysokości:

  • 250 euro – w przypadku lotów do 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów wewnątrz UE na odległość większą niż 1,5 tys. km
  • 400 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość 1,5-3,5 tys. km
  • 600 euro – w przypadku lotów innych niż wewnątrz UE na odległość powyżej 3,5 tys. km.

Gdy jednak zgodzisz się na lot alternatywny, a przewoźnik nie zaproponuje Ci klasy wyższej niż tak, którą wykupiłeś, to wysokość odszkodowania będzie zależna nie tylko od długości i umiejscowienia trasy, ale też od tego, o ile czasu później znajdziesz się na lotnisku docelowym – czytamy w poradniku AirHelp.

Teksty tygodnia

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 14-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie