Osoby bez wizy nie wejdą na pokład samolotów lecących do UK

Tysiące pracowników europejskich linii lotniczych przechodzi szkolenie, aby uniemożliwić wejście na pokład samolotów osobom lecącym do UK bez wizy. Minister spraw zagranicznych twierdzi, że jest to krok w kierunku bezpieczniejszych granic.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w ramach cyfrowej modernizacji kontroli granicznych 9000 pracowników linii lotniczych zostanie odpowiednio przeszkolonych. Celem szkoleń będzie uniemożliwienie osobom bez wizy wejścia na pokład samolotów lecących do Wielkiej Brytanii.

- Advertisement -

Osoby bez wizy nie będą wpuszczanie na pokład samolotów

David Lammy powiedział, że dodatkowe środki podjęte przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowią krok w kierunku „bezpieczniejszych, bardziej cyfrowych i skuteczniejszych granic”. Jednak posunięcie to może budzić obawy dotyczące praw człowieka.

Ponad 9000 pracowników linii lotniczych, w tym Wizz Air, Jet2 i Lufthansy, przeszło szkolenie w zakresie weryfikacji brytyjskich dokumentów wizowych przy bramkach odlotów w 39 krajach. W tym na głównych trasach tranzytowych dla nielegalnej migracji, jak Grecja, Malta, Włochy i Albania.

Czytaj także: Czy przy odmowie wejścia na pokład należy mi się odszkodowanie?

Program, realizowany przez Foreign Office, deleguje pracowników linii lotniczych jako funkcjonariuszy imigracyjnych pierwszej linii. Uniemożliwiając pasażerom nawet próbę podróży bez odpowiednich dokumentów.

Podróż bez ważnej wizy do UK stanie się jeszcze trudniejsza
Podróż bez ważnej wizy do UK stanie się jeszcze trudniejsza / fot. Getty Images

Walka z nielegalną imigracją

Szkolenie jest tak naprawdę częścią szerszego wdrożenia systemu Elektronicznej Autoryzacji Podróży (ETA) i eVisa. Wiąże się to z wymogiem wcześniejszej rejestracji przed wjazdem do Wielkiej Brytanii.

Należy także do kluczowego aspektu działań Partii Pracy, które mają na celu walkę z nielegalną imigracją. Minister Spraw Zagranicznych powiedział:

– Rozwiązywanie problemu nielegalnej imigracji wymaga współpracy między granicami i branżami. W celu zakłócenia ścieżek wykorzystywanych przez osoby próbujące nielegalnie wjechać do Wielkiej Brytanii. Wysyłamy jasny komunikat – podróże lotnicze po prostu nie są opcją bez odpowiedniego zezwolenia i rejestracji.

System eVisa, który zastępuje fizyczny dowód osobisty cyfrowymi kontrolami statusu, pozwala rządowi aktualizować i śledzić status imigracyjny osób w czasie rzeczywistym.

Ministrowie twierdzą, że ułatwi to podejmowanie działań egzekucyjnych wobec osób przekraczających dozwolony okres pobytu. A także umożliwi landlordom, pracodawcom i dostawcom usług łatwiejsze sprawdzanie praw osób w Wielkiej Brytanii.

Obawy dotyczące szkoleń

Inicjatywa rządu budzi jednak obawy grup zajmujących się prawami obywatelskimi. Mają one wątpliwości, czy należy powierzać kluczowe decyzje imigracyjne personelowi prywatnych linii lotniczych.

British Airways stwierdziło natomiast, że szkolenie było pomocne dla personelu. Dzięki czemu czuł się „bardziej pewny siebie i przygotowany” do wdrożenia systemu.

Teksty tygodnia

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Uważaj na to oszustwo na lotnisku. Większość ludzi nawet nie wie, że została okradziona

Jeśli w tym roku planujesz wyjazd za granicę, zachowaj ostrożność wobec nowego oszustwa na lotnisku. Złodzieje polują na turystów, którzy właśnie przylecieli na wakacje, a ich celem są wartościowe przedmioty należące do podróżnych.

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Niemiecki rząd wycofuje się z obniżki podatków od energii elektrycznej

Jedna z głównych obietnic wyborczych nie zostanie spełnione. Niemiecki rząd wycofał się z planów obniżki podatków od energii elektrycznej.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Przeczytaj także