Osoby niepełnosprawne otrzymają 2800 funtów mniej po przejściu na UC

Za kilka lat tysiące osób w wieku produkcyjnym, które nie pracują z uwagi na daleko idącą niepełnosprawność, mogą stracić spore środki po przejściu na Universal Credit. Eksperci mówią o 2800 funtów rocznie.

Zasiłek Universal Credit pogrąży finanse osób z niepełnosprawnością?

Eksperci the Resolution Foundation alarmują, że przeniesienie osób z długoterminową niepełnosprawnością uniemożliwiającą im podjęcie pracy na zasiłek Universal Credit może je pozbawić nawet 2800 funtów rocznie. A przypomnijmy, że Universal Credit, wdrażany w Wielkiej Brytanii od 2013 r., będzie powszechnie obowiązującym zasiłkiem od 2030 r. Właśnie od tego roku przestaną ostatecznie obowiązywać wcześniejsze, pojedyncze zasiłki, takie jak income support, housing benefit i tax credits. Zasiłek powszechny Universal Credit obejmie łącznie na Wyspach ok. siedem milionów ludzi.

Universal Credit wpędza ludzi w biedę?

W raporcie the Resolution Foundation „In Credit?” czytamy, że „do 2028 r. świadczenia z tytułu zasiłku Universal Credit będą wynosić ok. 86 mld funtów rocznie”. Jednak będzie to „o 14 mld funtów mniej, niż gdyby rząd utrzymał system świadczeń z lat 2013–2014”. I choć na zmianach w systemie zasiłków i przejściu na Universal Credit zyska część gospodarstw domowych, które wynajmują mieszkania, to stracą na nich przede wszystkim osoby niezdolne do pracy.

Ekonomista z the Resolution Foundation Alex Clegg tłumaczy, że zasiłek Universal Credit został pomyślany w epoce wysokiego bezrobocia i siłą rzeczy nie został wtedy opracowany na specyficzne czasy po pandemii. Na czasy, w których wielu wnioskodawców cierpi na długotrwałe schorzenia albo w ogóle ma stwierdzony stopień niepełnosprawności. – W porównaniu ze starym systemem zasiłek Universal Credit zapewnia większe wsparcie dla najemców i stanowi silniejszy czynnik motywujący do podjęcia pracy. Jednak pierwotny projekt nie przewidywał, że ponad dwa miliony wnioskodawców będzie borykało się ze złym stanem zdrowia lub niepełnosprawnością. Oprócz wysiłków podejmowanych w ramach NHS, systemu edukacji i polityki zatrudnienia, mających na celu wyeliminowanie czynników powodujących zły stan zdrowia, zmienić będzie się musiał także Universal Credit. Aby stawić czoła nowym wyzwaniom, przed jakimi staje Wielka Brytania, a tymi są długotrwałe choroby – precyzuje Clegg.

Teksty tygodnia

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Promocje na Wielkanoc w brytyjskich supermarketach

Szykuje się zaostrzenie „wojny cenowej” między największymi supermarketami na Wyspach z okazji zbliżających się świąt. Konsumenci mogą zacierać ręce...

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Wojna gangów w Glasgow. Pożary i eskalacja przemocy

Ataki, podpalenia i przemoc w Szkocji eskalują w zawrotnym tempie. Wojna gangów jest coraz bardziej okrutna i dochodzi do skrajnych sytuacji.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie