Oto 5 istotnych zmian w podróżowaniu dla turystów w Europie

Od wiz i paszportów po gotowanie w przyczepach kempingowych… Wczasowicze powinni zwrócić uwagę na to, że tego lata nastąpi w Europie kilka istotnych zmian w podróżowaniu.

Nadeszło wyczekiwane lato i wielu z nas przygotowuje się do urlopowych wyjazdów. Jednak w związku z pojawieniem się zmian w podróżowaniu, powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę, jeśli zależy nam na tym, aby uniknąć problemów. Zwłaszcza, gdy zamiast ich rozwiązywania, potrzebujemy odpocząć.

- Advertisement -

Zmiany w podróżowaniu w Europie

Sytuacjami, których niewątpliwie chcielibyśmy uniknąć w trakcie wyjazdu wakacyjnego, są kłopoty z realizacją planów. Z tego względu warto zapoznać się ze zmianami w podróżowaniu lotniczym, lądowym i morskim w Europie tego lata. O czym zatem powinni wiedzieć turyści, aby zapewnić sobie bezstresową podróż?

Obowiązkowe zdjęcia cyfrowe w niemieckich paszportach

Jeśli jesteście jednymi z wielu obcokrajowców w Niemczech, którzy niedawno otrzymali niemieckie obywatelstwo, powinniście zwrócić uwagę na tę zasadę. Od 1 maja niemieckie władze administracyjne akceptują wyłącznie zdjęcia cyfrowe do paszportów lub dowodów osobistych.

Jest parę istotnych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się na wakacje / fot. Getty Images
Jest parę istotnych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się na wakacje / fot. Getty Images

Austria podnosi ceny winiet

W styczniu 2025 roku Austria podniosła koszt winiet. Winieta samochodowa ważna przez jeden dzień kosztuje teraz 9,30 euro (wzrost z 8,60 euro). 10-dniowa winieta kosztuje 12,40 euro (wcześniej 11,50 euro). Natomiast miesięczna winieta kosztuje 31,10 euro (wzrost z 28,90 euro). Zaleca się kierowcom, aby kupili winiety jak najwcześniej przed podróżą.

Podwyżki opłat drogowych w kilku krajach europejskich

W kilku krajach europejskich, w tym we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Czechach i Chorwacji, wzrosły opłaty drogowe za użytkowanie autostrad.

Kontrola paliwa w przyczepach kempingowych i kamperach

Od 19 czerwca każdy w Niemczech, kto posiada przyczepę kempingową lub kampera, w których znajduje się instalacja gazu płynnego, musi poddać pojazd kontroli.

Nowelizacja przepisów o licencjonowaniu ruchu drogowego (StVZO) ma spowodować zmniejszenie liczby wypadków z udziałem przyczep kempingowych i kamperów związanych z gotowaniem, chłodzeniem i ogrzewaniem.

Elektroniczne Zezwolenie na Podróż (ETA)

Od 2 kwietnia każda osoba, która nie posiada paszportu brytyjskiego lub irlandzkiego, musi mieć ETA. Czyli wizę elektronicznego zezwolenia na podróż, aby wjechać do Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd szacuje, że czas wyrobienia dokumentu zajmuje średnio trzy dni. Ze względu na to, że dokument ten jest konieczny, aby wpuszczono nas na Wyspy, a czas oczekiwania na niego może się różnić, najlepiej złożyć wniosek wcześniej.

ETA kosztuje 10 funtów (11,93 euro). Ważna jest przez dwa lata z nieograniczoną liczbą wjazdów (o ile mamy ten sam paszport).

Teksty tygodnia

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Polacy nie chcą już żyć w Niemczech! Powroty do Polski stają się nowym trendem

Po raz pierwszy od lat odwrócił się trend i Polacy, zamiast przyjeżdżać do Niemiec, rezygnują z życia i pracy w tym kraju. Kiedyś kraj był obietnicą pracy i stabilnego życia. Obecnie kojarzy się z kryzysem i wszechobecną przestępczością.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Przeczytaj także