piątek, 20 września, 2024

Personel pracujący w sklepach musi być lepiej chroniony. Czy Londyn pójdzie w ślady Szkocji?

Sprzedawcy detaliczni chcą, by reszta Wielkiej Brytanii poszła w ślady Szkocji i zaostrzyła prawo względem przestępców atakujących personel w sklepach. Odkąd Holyrood wprowadził oddzielną kategorię przestępstwa względem pracowników handlu detalicznego, liczba zgłaszanych przypadków takich napaści wzrosła aż o 50 proc.

Szkocja wydała wojnę sklepowym agresorom

Szkoci wprowadzili nową kategorię przestępstwa dotyczącą agresji wobec pracowników handlu detalicznego w sierpniu 2021 roku. To pozwoliło usystematyzować i policzyć liczbę takich ataków, które rok do roku przybierają na sile. Dane zebrane przez Police Scotland, a opublikowane przez dziennik „the Guardian” wykazały, że w 2023 r., do końca listopada, w samej Szkocji zgłoszono aż 2233 napaści. To średnio 203 przypadki agresji względem pracowników sklepów w każdym miesiącu, czyli o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim. Ale na napaściach złe statystyki się nie kończą. W tym samym okresie pracownicy zgłosili na policję 2582 groźby lub przypadki obraźliwych zachowań (średnio 235 miesięcznie).

Pracownicy handlu detalicznego nie mogą się ciągle bać

Daniel Johnson z partii szkockich laburzystów, który stoi za zaostrzonym prawem w Szkocji, nie ma wątpliwości, że przestępstwa względem pracowników handlu detalicznego to w UK poważny problem. – W czasie pandemii doskonale zdaliśmy sobie sprawę z naszej zależności od pracowników handlu detalicznego. To był prawdziwy powód wprowadzenia tej ustawy. (…) Nikt nie powinien spotykać się z przemocą w pracy. Jednak zaobserwowaliśmy dalszą eskalację tego zjawiska w związku z kradzieżami w sklepach. A kryzys związany z kosztami życia wywołał prawdziwą burzę. Pracownicy handlu detalicznego mówią mi, że ich codzienna rzeczywistość oznacza rutynowe noszenie kamer na ciele w obawie przed przemocą i agresją. Pracownicy są obrzucani obelgami, gdy proszą o udokumentowanie przez klienta swojego wieku. Albo otrzymują ciosy, gdy złapią kogoś na podkradaniu ze sklepu – precyzuje polityk.

Wielu detalistów życzy sobie, żeby podobne, zaostrzone przepisy, zostały wprowadzone na terenie całej Wielkiej Brytanii. Czas jednak pokaże, jak do tych próśb ustosunkuje się rząd Rishiego Sunaka.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?