Brytyjscy lekarze wystosowali oficjalne ostrzeżenie z związku z plagą kleszczy roznoszących boreliozę. Na owady zakażone niebezpieczną chorobą należy uważać nie tylko w plenerze, ale także w miastach – odkryto je m.in. w Richmond Park i Bushy Park w Londynie.
Badacze z London School of Hygiene and Tropical Medicine (ang. Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej) ostrzegają osoby odwiedzające brytyjskie parki przed groźną infekcją bakteryjną przenoszoną przez pasożyty zewnętrzne. Tylko w jednym z popularnych londyńskich parków natrafiono na liczoną w tysiącach populację gatunku kleszcza przenoszącego boreliozę. „Część z nich była młoda, a takie osobniki znacznie rzadziej roznoszą chorobę, ale kiedy pojawia się tego typu zagrożenie, lepiej w odpowiednim czasie podjąć środki zapobiegawcze” – czytamy.
Co zrobić, by uniknąć ukąszenia i zakażenia boreliozą? „Kiedy wychodzisz do parku lub lasu na spacer z rodziną lub czworonogiem, wybieraj znane, popularne ścieżki i unikaj liściastych gęstwin. Co jakiś czas sprawdzaj odzież i odsłonięte fragmenty ciała pod kątem obecności kleszczy. Jeśli zauważysz wczepionego w ciało owada, wyciągnij go za pomocą specjalnego narzędzia tak, by żaden fragment pasożyta nie pozostał w skórze” – instruuje dr James Logan, wykładowca Entomologii Medycznej.
Jakie są objawy boreliozy? Choroba szybko atakuje tkankę mięśniową i nerwową i rozwija się na przestrzeni 1-3 tygodni od ukąszenia. W tym czasie na skórze w miejscu ugryzienia może pojawić się tzw. rumień wędrujący – charakterystyczne, mocne zaczerwienienie o średnicy do nawet kilkunastu centymetrów, które może być lekko wypukłe, ciepłe i bolesne podczas dotykania. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka. W początkowej fazie choroby mogą pojawić się ponadto objawy podobne do tych występujących w czasie grypy: gorączka, poty, dreszcze, uderzenia gorąca. U wielu pacjentów można także zaobserwować objawy takie jak nagłe chudnięcie, zmęczenie, ociężałość, bezsenność i wypadanie włosów.
Po roku od zakażenia borelioza przybiera postać przewlekłą. Wtedy u chorego pojawiają się bóle głowy, mięśni, stawów, paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, omdlenia, nudności i wymioty, problemy z mówieniem i orientacją przestrzenną, zaburzenia koncentracji. Borelioza atakuje także mięsień sercowy i może być groźna dla życia. Neuroborelioza może być doprowadzić do przewlekłego zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego.
Jak usunąć kleszcza? Najlepiej przy pomocy specjalnej strzykawki wytwarzającej podciśnienie – są dostępne w aptekach. Jeśli zamierzamy usunąć owada ręcznie, pamiętajmy o założeniu rękawiczek ochronnych i wykręceniu go w całości.
(pu)