Plaga pluskiew ogarnęła nie tylko Paryż i inne francuskie miasta, ale także rejony Wielkiej Brytanii. Eksperci twierdzą, że tendencja wzrostowa dotycząca występowania szkodników sięga tak naprawdę kilku lat wstecz. A teraz mamy do czynienia z powrotem do tej tendencji w wyniku powrotu do podróżowania.
Pluskwy są małe, osobniki dorosłe osiągają długość około 5mm (czyli mniej niż ziarnko ryżu) i mają owalny kształt. Mają sześć nóg i mogą być ciemnożółte, czerwone lub brązowe. Według British Pest Control Association na całym świecie występuje około 90 gatunków pluskiew, chociaż pluskwa zwyczajna (cimex lectularius) najlepiej przystosowała się do środowiska człowieka. Szkodniki te można znaleźć nie tylko w pościeli i materacach, ale też na odzieży, meblach, w ramach łóżek i za tapetą.
Jak sprawdzić, czy pogryzły nas pluskwy?
Aby sprawdzić, czy pogryzły nas pluskwy, pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, są ukąszenia. Zwykle są lekko wypukłe i swędzą. Ponadto występują często w linii lub w skupiskach. Na białej skórze ukąszenia wyglądają na czerwone, a na brązowej mogą być fioletowe.
Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są plamy krwi na pościeli. Mamy z nimi do czynienia wtedy, gdy pluskwy zostały zgniecione. Małe brązowe plamy z kolei świadczą o odchodach pluskiew.
Natalie Bungay z British Pest Control Association twierdzi, że bardzo istotne jest sprawdzenie odzieży i bagażu podczas podróży.
– Jeśli znajdujesz się w rejonie, w którym doszło do małej epidemii, najlepiej po prostu sprawdzić wszystkie swoje rzeczy. Pluskwy możemy nieświadomie przewieźć w naszych walizkach. Warto sprawdzić bagaż, który mogliśmy włożyć do pokoju. Zwłaszcza, że często kładziemy nasze walizki lub torby na łóżku – dodaje Bungay.
Jak pozbyć się pluskiew?
Pozbycie się pluskiew może być trudne, ale warto podjąć odpowiednie kroki pod tym kątem. Przede wszystkim powinniśmy prać zanieczyszczoną pościel i odzież w gorącej wodzie i suszyć ją w suszarce bębnowej w gorącej temperaturze przez co najmniej 30 minut.
Niektórzy też zalecają włożenie odzieży lub pościeli do plastikowej torby, a następnie do zamrażarki na trzy lub cztery dni.
Konieczne jest także regularne sprzątanie domu. Pluskwy można wprawdzie znaleźć zarówno w czystych jak i brudnych miejscach, ale regularne sprzątanie może pomóc w ich wykryciu.
Warto też unikać bałaganu wokół łóżek. Natalie Bungay z BCPA stwierdziła, że ważne jest również, aby nie wstydzić się wezwania specjalisty ds. zwalczania szkodników, jeśli zajdzie taka konieczność.
Plaga pluskiew wynikiem podróżowania
– Nie udowodniono, że pluskwy przenoszą choroby – powiedziała Bungay i dodała, że pluskwy stanowią problem w Wielkiej Brytanii tak naprawdę od wielu lat.
Bungay stwierdziła, że jej organizacja nie zauważyła żadnego niezwykłego wzrostu aktywności pluskiew w ostatnim czasie.
– W czasie pandemii Covid-19 nastąpił spadek aktywności pluskiew ze względu na spadek podróżowania po całym świecie. Dlatego jakikolwiek wzrost w tym momencie może oznaczać powrót trendu do normy teraz, gdy wszyscy znowu mogą swobodnie się przemieszczać – stwierdziła.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk Będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Pobierającym Universal Credit grozi utrata zasiłku
Darmowe jedzenie dla dorosłych i dzieci w czasie przerwy semestralnej
Od dziś stawka Real Living Wage rośnie o 10%
Irlandzkie linie lotnicze wdały się w spór z UE o darmowy bagaż podręczny