Podróż do Polski samolotem vs. samochodem. Czym lepiej wybrać się na wakacje do kraju?

Fot. Getty

Wybierasz się na urlop do kraju i zastanawiasz się, który środek transportu to bardziej komfortowy wybór? Lepiej jest podróżować do Polski samolotem czy samochodem? Oto plusy i minusy obu opcji.

Wielu Polaków mieszkających na Wyspach zawsze konsekwentnie lata do ojczyzny samolotem i nawet nie rozważa innego środka transportu. Jest jednak również sporo osób, które przekonują, że podróż samochodem jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Jakie są wady i zalety samolotu, a jakie samochodu – przy tak długodystansowej trasie?

Do Polski na wakacje lepiej podróżować samolotem czy samochodem?

O preferencje Polaków z UK dotyczące środka transportu pod kątem wakacji w Polsce zapytał jeden z internautów na grupie powrotowej na Facebooku. Co ciekawe, post zawierał nie tylko pytanie, ale również mini ankietę z dwiema opcjami do wyboru – do Polski na wakacje samolotem lub samochodem. Swój głos w facebookowej ankiecie oddało aż 611 osób.

Jaki środek transportu preferują Polacy w tym względzie? Z sondażu wynika, że zdania są mocno podzielone, ponieważ samolot wygrał z samochodem nieznacznie. Podróż na wakacje do Polski samolotem woli 55 proc. osób, a samochodem 45 proc.

Samochód vs. samolot – plusy i minusy

Pod postem z ankietą internauci mogli dodawać również swoje komentarze. Wiele osób zdecydowało się więc uzasadnić swój wybór, podając wady lub/i zalety danego środka transportu. Jakie są zatem plusy i minusy podróżowania do Polski samolotem, a jakie samochodem – według Polaków z UK?

Wśród najważniejszych plusów jazdy samochodem wymieniono między innymi możliwość zwiedzania po drodze – co jest atrakcyjne szczególnie w przypadku podróży z dziećmi. Dzięki samochodowi ma się dużą swobodę podróżowania i można być bardziej elastycznym co do trasy i terminu wyjazdu, ponieważ to my decydujemy, kiedy dokładnie wyruszymy w podróż, którędy pojedziemy i co po drodze zobaczymy. W przypadku samochodu nie trzeba też tak bardzo martwić się o objętość i wagę bagażu. Z kolei wśród podstawowych minusów tak dalekiej wyprawy samochodem wymieniono przede wszystkim długi czas podróży, a także możliwe wysokie koszty – szczególnie w obecnej sytuacji.

Z drugiej strony, w przypadku podróży samolotami, wśród najważniejszych plusów wymieniono oczywiście o wiele krótszy czas podróży i brak dodatkowych komplikacji i kosztów po drodze, np. postojów czy nawet noclegów. W związku z tym podróż samolotem może być też mniej męcząca – choć w te wakacje wcale nie koniecznie, z uwagi na braki kadrowe w branży lotniczej. Wśród minusów opcji samolotowej wymieniono przede wszystkim właśnie niepewność tego środka transportu w obecnych czasach (utrudnienia na lotniskach, odwołane i opóźnione loty), ale także konieczność zaplanowania podróży o wiele wiele wcześniej (np. na kilka miesięcy wprzód), jeśli nie chce się płacić fortuny za bilety lotnicze w okresie wakacyjnym.

A jakie są Wasze preferencje – i dlaczego takie właśnie? Wolicie podróżować na wakacje samochodem czy samolotem? Piszcie do nas na Facebooku lub mailowo!

 

Teksty tygodnia

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

Ochrona cold wallet + licencja FCA: wreszcie bezpieczny i satysfakcjonujący cloud mining

Zarabiaj pasywnie dzięki Bow Miner! Bezpieczny system wydobycia BTC z licencją FCA, zimnymi portfelami i wsparciem XRP oraz DOGE.

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy

Minister spraw wewnętrznych powiedziała, że pracownicy opieki nie będą już rekrutowani z zagranicy, zgodnie z nową polityką imigracyjną.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie