Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia pracowników sektora budowlanego

Prawie 50 000 pracowników sektora budowlanego zatrudnionych w Irlandii może liczyć na podwyżki. Ich minimalne wynagrodzenie wzrośnie w ciągu dwóch lat w sumie o 6,6%. O ile konkretnie więcej zarobią irlandzcy budowlańcy?

Irlandzki rząd decydując się na podwyżkę progu najniższego wynagrodzenia w konkretnym sektorze gospodarki, chce jednocześnie zrealizować dwa cele. Po pierwsze ma to zwiększyć poziom retencji w budownictwie. Sprawić, że mniej osób będzie rezygnować z pracy na placu budowy.

Po drugie władze chcą w ten sposób przyczynić się do większej efektywności pracy w całej branży. Ostatecznie ma to sprawić, że na „Zielonej Wyspie” budowanych będzie po prostu więcej mieszkań, co jest jednym z kluczowych elementów polityki mieszkaniowej.

O ile wzrosną zarobki pracowników budowlanych w Irlandii?

Stawki wynagrodzenia minimalnego dla pracowników w branży budowlanej w Irlandii wzrosną w sumie o 6,6 %, ale podwyżki będą rozłożone w czasie. Wejdą w życie w dwóch etapach. Pierwszy z nich będzie miał miejsce 1 sierpnia 2025 roku, gdy nastąpi wzrost o 3,4%. W rok później, 1 sierpnia 2026 roku nastąpi kolejna podwyżka, tym razem o 3,2%.

Dodajmy, iż wraz ze wzrostem uposażenia, wzrośnie również wysokość składek emerytalnych. Oznacza to, że świadczenia pracowników tego sektora po zakończeniu kariery zawodowej będą wyższe, ale wzrosną także koszty pracy ponoszone przez ich pracodawców.

Jak jednak zaznacza John Regan, organizator sektora budowlanego w SIPTU, największego związku zawodowego w Irlandii, pieniądze to nie wszystko. Związkowiec zaznacza, że wielu pracodawców nie płaci minimalnych stawek, a fałszywe samozatrudnienie to istotny problem tego sektora. – Zagraniczni pracownicy są wykorzystywani. Nikt nie informuje ich o swoich podstawowych uprawnień – uzupełnia Regan, jak cytujemy za independent.ie.

Minimalne wynagrodzenie w sektorze budowlanym

Stojąca na czele ministerstwa biznesu, zatrudnienia i handlu Emer Higgins przyjęła zalecenie Sądu Pracy w tej kwestii, a wniosek o podwyżki dla pracowników budowlanych złożyły irlandzkie związki zawodowe.

– Uważam, że środki te są wyraźnie ważne dla naszej gospodarki i ciągłego zapewnienia wysokiej jakości mieszkalnictwa. Zapewnienie, że nasz przemysł budowlany jest silny i dynamiczny jest absolutnym priorytetem dla tego rządu – komentowała minister Higgins.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Wyniki wyborów parlamentarnych w Irlandii – kto będzie rządził na „Zielonej Wyspie”?

Fianna Fáil osiągnęła poparcie na poziomie 21.9% (co przełoży się na 48 mandatów w Dáil Éireann), wyprzedzając Fine Gael z wynikiem 20.8% (38 mandatów) oraz Sinn Féin (19.0% oraz 39 mandatów).

Od kiedy wypłacany będzie Christmas bonus w Irlandii w 2024?

Irlandzki rząd potwierdził, że środki w ramach świadczenia Christmas bonus będą wypłacane od dnia 2 grudnia 2024 roku. Odpowiednie regulacje pojawiły się w tegorocznej ustawie budżetowej.

Praca za granicą. Jak przenieść składki emerytalne do Polski?

Praca za granicą, w kilku krajach europejskich jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w UE, gdzie obowiązuje swobodny przepływ osób.

Szukasz pracy? Na lotnisku w Dublinie zatrudnią 100 ochroniarzy

Lotnisko w Dublinie ogłosiło plany związane z zatrudnieniem do 100 nowych funkcjonariuszy ochrony w ciągu najbliższych miesięcy.

Podatki w Irlandii nadal niskie. Firmy płacą jedynie 12.5% podatku dochodowego

W 2024 wprowadzono głośno omawianą zmianę podatku CIT w...

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport