Polacy wolą przenosić się w tańsze rejony UK niż wracać do PL

Wielu Polaków decyduje się na przeprowadzkę i kupno domu w tańszych rejonach Wielkiej Brytanii. Część mówi, że woli nawet taką opcję niż powrót do Polski. Jest ona też często bardziej opłacalna…

W szczytowym momencie pandemii, w 2021 roku, rekordowa liczba 100 980 mieszkańców Wysp zamieniła gwarny i przyspieszony miejski tryb życia na wolniejsze tempo życia na wsi. Wśród tej pokaźnej grupy znaleźli się też Polacy. Dodatkowo sprzyjał temu tryb pracy zdalnej, który daje dużą mobilność.

Wyprowadzka z dużego miasta

Przeprowadzka z dużego miasta wiąże się często także z zakupem nieruchomości. Z danych wynika, że ceny domów poza dużymi miastami w szczytowym okresie pandemii poszybowały w górę ze względu na rosnący popyt.

Jednak stopniowo, gdy sytuacja zaczęła się uspokajać, a część pracowników wróciła do biur, rynek nasycił się, a ceny także się ustabilizowały. Obecnie na przeprowadzkę poza duże miasta wydajemy mniej niż w 2021 roku.

Dla porównania już w 2023 roku londyńczycy wydali 28,7 miliarda funtów na zakup domów poza stolicą, w porównaniu z 48,8 miliardami funtów, które zapłacili w 2021 roku.

Polacy wybierają tańsze rejony UK

Przeprowadzka w tańsze rejony UK jest bardzo kusząca także dla Polaków mieszkających na Wyspach. Wielu z nich nie ukrywa, że jest to dla nich lepsza opcja niż powrót do Polski.

Temat ten jest także podejmowany na grupach na Facebooku. Użytkownik jednej z nich napisał: „Witam, czy ktoś z was myśli o przenosinach wewnątrz UK? Np. z takich drogich miejsc jak Londyn czy południe, do tańszych miejsc np. Carlisle gdzie można dostać dom 3 sypialnie za 100k, a Szkocja i Lake District na wyciągnięcie ręki? Miasto spoko, a o wiele taniej i dzięki temu wyższy standard życia?  Ktoś z Was tak zrobił?”

Z komentarzy wynika, że wiele osób albo rozważa taką opcję przeprowadzkową, albo już dokonało takiego wyboru i… nie żałuje.

Jeden z komentujących napisał: „Tak, sprawdzam możliwości. Mam 2 opcje: PL lub północne rejony UK. Waham się i to bardzo, dlatego poszukuję wszelkich informacji od tych, co wrócili do PL i z PL do UK. Trudna decyzja jak dla mnie.”

Na te wątpliwości pojawiły się dwie odpowiedzi:

„Na północy ceny domów jak w PL, a zarobki 60 proc. mniejsze w PL. A koszty życia obecnie się wyrównały wybór Twój.”

Jedna z użytkowniczek napisała: „Też staliśmy przed tym wyborem, wybraliśmy Polskę, ale chyba żałuję”.

Pojawiły się też komentarze dotyczące opłacalności kupna nieruchomości w tańszych rejonach Wielkiej Brytanii: „Myślę, że lepiej zarabiać 2k i mieć kredytu 700f niż zarabiać 3k i mieć kredytu 2k”.

Ci z nas, którzy jeszcze rozważają wyprowadzkę z dużego miasta na rzecz mniejszych i tańszych miasteczek lub wsi, mogą oczywiście kierować się względami finansowymi. Innych natomiast kusi spokój i wolniejsze tempo życia.

Każdy wyboru dokonuje indywidualnie. Warto jednak przytoczyć komentarz, który będzie dobrym podsumowaniem: „Ja zrobiłem zjazd z Londynu na północ UK już w 2008 i do tej pory nie żałuję ani sekundy”.

 

Teksty tygodnia

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Świąteczne zakupy w Polsce tańsze niż w Niemczech? Wyniki testu zaskakują!

W Niemczech Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy a sklepu są zamknięte. Co ciekawe, wielu Niemców tego dnia przyjeżdża na zakupy świąteczne do Polski.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Różnice między Irlandią Północną a Republiką Irlandii – niepokojący raport

Dwie Irlandie to nie tylko polityka. To także znaczące różnice w poziomie i jakości życia. Comparative Analysis of Economies of Ireland and Northern Ireland  opublikowany przez Economic and Social Research Institute wzbudza niepokój i rodzi wiele pytań.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Przeczytaj także