Polak skazany na dożywocie w Dubaju uwolniony – dzięki wsparciu rządu Artur Ligęska wrócił już do kraju

Fot: YouTube

Polski rząd skutecznie pomógł swojemu obywatelowi niesprawiedliwie uwięzionemu w Dubaju, a brytyjskie władze swojego obywatela zostawiły na lodzie.

- Advertisement -

Historia Ligęski zaczyna się w maju zeszłego roku, gdy został aresztowany pod zarzutem posiadania narkotyków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 28 stycznia zapada wyrok w jego sprawie – nasz rodak został skazany na dożywotni pobyt w więzieniu. Policja w Dubaju jednak nie znalazła przy nim żadnych nielegalnych substancji. Sąd nie przesłuchał żadnych świadków i nie przedstawił żadnych dowodów. W dodatku badania wykazały, że w jego krwi nie ma żadnych śladów narkotyków! Jednym słowem nic nie wskazywało na to, że Polak mógł mieć cokolwiek wspólnego z narkotykami.

40-letni Polak ukradł, a następnie zgwałcił owcę – podają szwedzkie media

Pomimo tego Artur Ligęska trafił za kratki. Był przetrzymywany w nieludzkich warunkach. Cela, w której przebywał liczyła ledwie 4 metry kwadratowe. Za prawdziwy luksus mogło uchodzić to, że sypiał na… karimacie. Stan jego zdrowia był fatalny. Chorował i schudł ponad 20 kilogramów. Dopiero od grudnia zapewniono mu pomoc lekarską. W sumie w arabskim więzieniu spędził 13 miesięcy.

Ostatecznie jego historia skończyła się dobrze – nasz rodak został uniewinniony i zwolniony z więzienia jeszcze przed zakończeniem procesu apelacji. Nie obyło się bez wsparcia rządu RP i polskiej ambasady. – Z wielką radością informuję, że 9 maja 2019 r. zostałem uniewinniony i zwolniony z więzienia jeszcze przed zakończeniem procesu apelacji. Jestem od kilku dni w Polsce – pisze Ligęska w liście, przytaczanym przez Wirtualną Polskę.

Mocny spadek funta po przedstawieniu przez Theresę May nowej umowy ws. Brexitu. Finansiści zapowiadają ponure lato dla szterlinga

W sprawie Polaka zainterweniował sam szejk Mohammed bin Zayed, następca tronu emira Abu Zabi, faktycznie sprawujący rządy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

W rozmowie z portalem MyNewsdesk uwolniony Polak zwraca uwagę, że nie wszyscy mieli tyle samo szczęścia, co on. Jednym z takich pechowców jest Brytyjczyk Andy Neal, który nadal przebywa w więzieniu. Jego przypadek jest dość podobny, ponieważ bezspornie udowodniono jego niewinność, jednak zabrakło wsparcia rządu UK, bez którego wyjście na wolność może okazać się po prostu niemożliwe.

Teksty tygodnia

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Kolejne ulice na West End będą strefami ograniczonego ruchu

Kolejna ulica w West End ma zostać przekształcona w deptak. Zgodnie z planami, istniejąca strefa ograniczonego ruchu zostanie rozszerzona. Kierowcy i taksówkarze wyrażają swoje niezadowolenie z tych zmian.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie