Polki rodzą coraz więcej dzieci… ale nie w Polsce

Coraz więcej polskich dzieci rodzi się za granicą. Poza granicami Polski może żyć już nawet pół miliona maluchów.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od 2009 roku zarejestrowano w Polsce ponad 250 tysięcy dzieci urodzonych poza granicami. Jednak liczba ta może być większa, ponieważ rodzice dzieci, które przyszły na świat poza Polską nie mają obowiązku rejestrowania ich nad Wisłą. Drugim problemem, który przeszkadza w zebraniu rzeczywistych danych jest brak limitu czasowego do zarejestrowania dzieci. Rodzice mogą rejestrować zarówno niemowlaka jak i 11-latka.

- Advertisement -

Osiem największych kłamstw Brexitu!

Spis powszechny, który przeprowadzany był w połowie 2011 roku, wykazał, że poza granicami Polski żyje około 230 tysięcy dzieci w wieku do 14 lat, doliczając do tego młodzież do lat 19 otrzymujemy już liczbę 291 tysięcy, a gdy jeszcze uwzględnimy te urodzone w późniejszym czasie, da nam 484 tysięcy. Jednak nawet ta liczba nie jest do końca miarodajna, ponieważ nie ma informacji o tym, ile dzieci urodziło się i nie zostało zarejestrowanych. Pewne natomiast jest to, że w roku ubiegłym nastąpił wyraźny wzrost liczby urodzin za granicą i zarejestrowanych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Od 2009 roku liczba ta wzrosła o 13%. Wzrost wynika z powiększającej się liczby Polaków, którzy zdecydowali się opuścić kraj i mieszkają poza nim na tyle długo, żeby osiągnąć stabilną sytuację, która pozwala im na posiadanie dzieci.

Z danych NBP wynika, że średni czas, jaki przebywają Polacy za granicą wynosi 9 lat dla Wielkiej Brytanii, 7 dla Irlandii, 5 w Holandii oraz aż 11 lat w Niemczech. Osiadły charakter emigracji też ma wpływ na podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci.

Szok: Nie uwierzysz z jakich powodów młoda Brytyjka głosowała za Brexitem! [wideo]

Rejestrowanie dzieci urodzonych za granicą w Polsce może też wynikać z potrzeby utrzymania więzi z krajem, na wypadek powrotu nad Wisłę. Jeśli więc zebrać razem polskie dzieci urodzone za granicą i w Polsce, to okaże się, że co dziesiąte polskie dziecko urodziło się na emigracji.

Teksty tygodnia

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie