Polscy pracownicy obawiają się o swoją przyszłość w UK po Brexicie

Trzy miliony pracowników z Unii Europejskiej, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, po czwartkowym referendum w sprawie Brexitu czuje się bardzo niepewnie, informuje „Daily Mail”. 

Ci z nas, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii minimum pięć lat, mogą starać się o brytyjski paszport i w ten właśnie sposób zabezpieczyć swoją przyszłość na brytyjskim rynku pracy. Jednak ci, którzy na Wyspy przyjechali po 2012 roku, nie mają gwarancji, że po Brexicie nadal będą mogli pracować legalnie w UK. Jak twierdzi „Daily Mail” – pracownicy z Polski żyjący w Wielkiej Brytanii są zaniepokojeni wynikiem czwartkowego referendum. Tabloid podkreśla, że większość z imigrantów pochodzących z Europy Wschodniej jest budowlańcami, kucharzami, naniami czy sprzątaczkami. I to oni najbardziej boją się o swoją przyszłość. Czy tak jednak jest faktycznie?

- Advertisement -

“Cieszymy się, że Polacy są w Wielkiej Brytanii!” Przeczytajcie wzruszający list Brytyjczyka do Polaków

Dziennikarze „Daily Mail” zebrali opinię od spotkanych na lotnisku w Warszawie Polaków. Według tabloidu wśród tych, którzy wracali do Londynu, panuje niepewność po czwartkowym referendum. 31-letni Tadeusz, który pracuje jako piekarz w Sunderland od 2011 roku powiedział, że jest „całkowicie zszokowany” wynikiem referendum. „Wiedziałem, że to możliwe, jednak nie myślałem na poważnie o tym, że Brytyjczycy zagłosują za Brexitem. Uważam, że to zły pomysł. Mieszkam w Wielkiej Brytanii od pięciu lat. Będę musiał się teraz zastanowić bardzo poważnie nad swoją przyszłością. Nie wiem nawet, czy będę mógł zostać na Wyspach” – mówi.

Z kolei 34-letnia Marta, która pracuje w brytyjskiej firmie cateringowej, powiedziała: „Jest to najgorsza rzecz, jaka mogła się stać. Naprawdę jestem teraz przerażona. Boję się o moją rodzinę w Anglii. Mój syn chodzi tam do szkoły, mój mąż, który jest Polakiem też pracuje na Wyspach. W Wielkiej Brytanii mamy swoje życie. Teraz nie mam pojęcia, co się stanie. Będziemy zmuszeni wyjechać? Mieszkam tam od czterech lat. Pojechaliśmy po lepsze życie, lepsze pieniądze, lepszą edukację dla naszego syna. To referendum może zniszczyć to wszystko. Dlatego się boję”.

Brexit – i co dalej, czyli co nas czeka w najbliższych stu dniach

30-letnia Agata, która mieszka w Wielkiej Brytanii od 10 lat i pracuje w brytyjskiej służbie zdrowia również wypowiedziała się w sprawie czwartkowego referendum: „Jestem zszokowana i rozczarowana. Obawiam się teraz o brytyjską służbę zdrowia, bo przecież większość jej pracowników to obcokrajowcy. Jeśli zostaną zmuszeni do wyjazdu, będzie to katastrofa. Nie mam pojęcia, jak wpłynie to na moją sytuację. Wyszłam za mąż w ubiegłym tygodniu, ale jeszcze nie mam brytyjskiego obywatelstwa. Bardzo możliwe, że teraz będę się o nie starać. Część moich polskich przyjaciół złożyła już wnioski, bo obawiali się Brexitu. Wielu Polaków w Wielkiej Brytanii obawia się o to, jak teraz będzie wyglądać ich przyszłość. Tutaj mają swoje życie i co teraz?”.

Gdy Polska i inne kraje z Europy Wschodniej weszły do UE 12 lat temu, według oficjalnych danych aż 850,000 Polaków zdecydowało się przyjechać do Wielkiej Brytanii. Teraz każdego dnia w gwałtownym tempie przybywa aplikacji o brytyjskie obywatelstwo. Kampania na rzecz Brexitu nie dała imigrantom żadnych zapewnień co do ich przyszłości w Wielkiej Brytanii, a jakiekolwiek szczegóły związane z tą kwestią poznamy dopiero negocjacjach z Unią Europejską…

Brexit – jak starać się o brytyjski paszport?

Zobacz, jaki pogląd na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma były premier, Tony Blair.

Jego wypowiedź po ogłoszeniu wyników w sprawie Brexitu:

Teksty tygodnia

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Reforma systemu opieki socjalnej zatrzymana!

Narastający bunt w Partii Pracy zmusił Keira Starmera do refleksji i zatrzymania się w mozolnym i zdeterminowanym dążeniu do reform PIP i Universal Credit. Czy reforma systemu opieki socjalnej została zatrzymana na dobre?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie