Polskie mięso nafaszerowane antybiotykami! Polska przoduje w Europie w zakresie ich wykorzystania

Fot. Getty

Według Europejskiej Agencji Leków Polska znajduje się wśród pięciu państw Europy najchętniej stosujących antybiotyki w hodowli zwierząt. Sprzedaż antybiotyków dla zwierząt gospodarskich wzrosła w ciągu kilku lat o 30 proc. 

- Advertisement -

Choć w całej Europie wykorzystanie antybiotyków w chowie przemysłowym spada, to w Polsce trend jest niestety odwrotny. Z raportu Europejskiej Agencji Leków, obejmującego lata 2010-2017 wynika, że o ile sprzedaż środków przeciwbakteryjnych dla zwierząt gospodarskich spadła w krajach UE o średnio 20 proc., to w Polsce w tym samym czasie wzrosła ona o 30 proc. W 2011 r. w Polsce sprzedano 127 mg antybiotyku na 1 kg masy ciała zwierzęcia, a w 2017 r . – już 165 mg. 

Zobacz też: 8 arcyciekawych faktów o antybiotykach

Pod względem wykorzystania antybiotyków w chowie przemysłowym Polska uplasowała się na piątym miejscu, tuż za Węgrami (191 mg), Hiszpanią (230 mg), Włochami (274 mg) i Cyprem (423 mg). Najrzadziej środki przeciwbakteryjne stosują na terenie Europy państwa takie jak Norwegia i Islandia. 

Nie przegap: Czołowe sieci supermakterów ujawniają dane o antybiotykach stosowanych w mięsach!

Ograniczenie stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt jest niezwykle istotne, ponieważ już teraz 73 proc. wszystkich światowych antybiotyków podawana jest zwierzętom, co prowadzi do nabywania przez bakterie antybiotykoodporności. A jeszcze bardziej niepokojący jest fakt, że zwierzętom coraz częściej podawane są tzw. Krytycznie Ważne Antybiotyki, a zatem leki, które stosowane są w najpoważniejszych zakażeniach bakteryjnych. Polska zajmuje niestety niechlubne, drugie miejsce w Europie pod względem wykorzystania Krytycznie Ważnych Antybiotyków w hodowli. 

 

 

 

Czytaj też: Eksperci ostrzegają: Nadużywanie antybiotyków jest przyczyną poważnych chorób

Teksty tygodnia

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie