piątek, 20 września, 2024

Ponad 142 000 imigrantów z UE nadal czeka na decyzję w sprawie statusu zasiedlenia

Według najnowszych dostępnych danych ponad 142 000 imigrantów z UE nadal czeka na informacje z Home Office dotyczącą ich statusu zasiedlenia (settled lub pre-settled status). Cztery lata po umowie brexitowej wciąż nie wiedzą, czy będą mogli legalnie mieszkać i pracować na Wyspach.

Pewien nauczyciel języka hiszpańskiego, który będąc imigrantem z UE mieszka w Wielkiej Brytanii od 15 lat, mówi, że znajduje się ciągle w zawieszeniu. W lipcu jego wniosek o status osoby osiedlonej został odrzucony i wciąż czeka na decyzję Home Office w sprawie swojego odwołania.

Ponad 142 000 imigrantów z UE czeka na decyzję ws. statusu zasiedlenia

Mężczyzna, który od 15 lat mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że Home Office nie podało jasnego powodu odmowy przydzielenia mu statusu zasiedlenia. O programie EU Settlement Scheme mówi następująco:

– Wcale nie uważam, że jest to dobry system. To bardzo frustrujące. Czuję, że ma to wpływ na moje możliwości dotyczące zatrudnienia. Czuję się, jakbym żył w zawieszeniu.

Zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi (stan z 30 września 2023 roku) ponad 142 000 imigrantów z UE nadal czeka na informację w sprawie statusu zasiedlenia. Wśród oczekujących są głównie Rumuni, Polacy i Portugalczycy.

Grupa the3million prowadząca kampanię na rzecz obywateli UE mieszkających na Wyspach, stwierdziła, że przy obecnym tempie rozpatrywania wniosków uporanie się z zaległościami zajmie Home Office kolejne ponad dwa lata.

Problemy imigrantów z UE

Nauczyciel języka hiszpańskiego, który od 15 lat jest w Wielkiej Brytanii, mieszkał w Bristolu i Bath, ma pozwolenie na pracę w UK do czasu rozstrzygnięcia jego sprawy przez Home Office. Jednak nie widać tego na jego profilu online.

Ze względu na brak statusu zasiedlenia zatrzymano go w czerwcu na lotnisku w Bristolu, a w lipcu na lotnisku Stansted. Funkcjonariusze Straży Granicznej zakwestionowali jego prawo do wjazdu do Wielkiej Brytanii. Jednak za każdym razem udało mu się przekroczyć granicę. Nie zmienia to jednak faktu, że ma z tym problemy.

– My, obywatele UE, zasługujemy na coś lepszego. To stwarza wiele problemów na co dzień. Funkcjonariusze Straży Granicznej muszą mieć natychmiastowy dostęp do danych osobowych – powiedział mężczyzna.

Według danych rządowych od wejścia w życie programu EU Settlement Scheme w 2020 roku o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii aplikowało 7,6 mln osób. Do września ubiegłego roku 7,4 mln z nich ten status otrzymało. Według danych brytyjskiego rządu, 49 procent z aplikujących, czyli 3,6 miliona, otrzymało settled status, a 38 procent, czyli 2,8 miliona, pre-settled status. Od tego czasu odmówiono przyznania statusu 630 810 osobom. Z czego 180 920 wniosków wycofano lub unieważniono, a 170 530 uznano za nieważne.

Jak powiedziała Andreea Dumitrache, tymczasowa współdyrektor naczelna the3million:

– Obywatele UE czują, że ich źródła utrzymania są zagrożone ze względu na znaczne opóźnienia w programie przyznawania statusu zasiedlenia. Problemy w czasie podróży są powszechne. O czym świadczy fakt, że większość osób, którym odmówiono przekroczenia brytyjskiej granicy, pochodzi obecnie z UE.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?