Ponad 142 000 imigrantów z UE nadal czeka na decyzję w sprawie statusu zasiedlenia

Według najnowszych dostępnych danych ponad 142 000 imigrantów z UE nadal czeka na informacje z Home Office dotyczącą ich statusu zasiedlenia (settled lub pre-settled status). Cztery lata po umowie brexitowej wciąż nie wiedzą, czy będą mogli legalnie mieszkać i pracować na Wyspach.

Pewien nauczyciel języka hiszpańskiego, który będąc imigrantem z UE mieszka w Wielkiej Brytanii od 15 lat, mówi, że znajduje się ciągle w zawieszeniu. W lipcu jego wniosek o status osoby osiedlonej został odrzucony i wciąż czeka na decyzję Home Office w sprawie swojego odwołania.

Ponad 142 000 imigrantów z UE czeka na decyzję ws. statusu zasiedlenia

Mężczyzna, który od 15 lat mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że Home Office nie podało jasnego powodu odmowy przydzielenia mu statusu zasiedlenia. O programie EU Settlement Scheme mówi następująco:

– Wcale nie uważam, że jest to dobry system. To bardzo frustrujące. Czuję, że ma to wpływ na moje możliwości dotyczące zatrudnienia. Czuję się, jakbym żył w zawieszeniu.

Zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi (stan z 30 września 2023 roku) ponad 142 000 imigrantów z UE nadal czeka na informację w sprawie statusu zasiedlenia. Wśród oczekujących są głównie Rumuni, Polacy i Portugalczycy.

Grupa the3million prowadząca kampanię na rzecz obywateli UE mieszkających na Wyspach, stwierdziła, że przy obecnym tempie rozpatrywania wniosków uporanie się z zaległościami zajmie Home Office kolejne ponad dwa lata.

Problemy imigrantów z UE

Nauczyciel języka hiszpańskiego, który od 15 lat jest w Wielkiej Brytanii, mieszkał w Bristolu i Bath, ma pozwolenie na pracę w UK do czasu rozstrzygnięcia jego sprawy przez Home Office. Jednak nie widać tego na jego profilu online.

Ze względu na brak statusu zasiedlenia zatrzymano go w czerwcu na lotnisku w Bristolu, a w lipcu na lotnisku Stansted. Funkcjonariusze Straży Granicznej zakwestionowali jego prawo do wjazdu do Wielkiej Brytanii. Jednak za każdym razem udało mu się przekroczyć granicę. Nie zmienia to jednak faktu, że ma z tym problemy.

– My, obywatele UE, zasługujemy na coś lepszego. To stwarza wiele problemów na co dzień. Funkcjonariusze Straży Granicznej muszą mieć natychmiastowy dostęp do danych osobowych – powiedział mężczyzna.

Według danych rządowych od wejścia w życie programu EU Settlement Scheme w 2020 roku o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii aplikowało 7,6 mln osób. Do września ubiegłego roku 7,4 mln z nich ten status otrzymało. Według danych brytyjskiego rządu, 49 procent z aplikujących, czyli 3,6 miliona, otrzymało settled status, a 38 procent, czyli 2,8 miliona, pre-settled status. Od tego czasu odmówiono przyznania statusu 630 810 osobom. Z czego 180 920 wniosków wycofano lub unieważniono, a 170 530 uznano za nieważne.

Jak powiedziała Andreea Dumitrache, tymczasowa współdyrektor naczelna the3million:

– Obywatele UE czują, że ich źródła utrzymania są zagrożone ze względu na znaczne opóźnienia w programie przyznawania statusu zasiedlenia. Problemy w czasie podróży są powszechne. O czym świadczy fakt, że większość osób, którym odmówiono przekroczenia brytyjskiej granicy, pochodzi obecnie z UE.

 

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rośnie liczba zakażeń „superrzeżączką” w Anglii

Przedstawiciele systemu ochrony zdrowia na Wyspach ostrzegają, że rzeżączka może stać się chorobą nieuleczalną.

Pierwszy przypadek zakażenia ptasią grypą u owcy w UK

Obecność wirusa H5N1 u owcy została potwierdzona na terenie farmy położonej w hrabstwie Yorkshire. Miało to miejsce w wyniku rutynowej kontroli zwierzą gospodarskich.

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Polak zamieszany w przemyt imigrantów do UK

Aresztowanie Polaka miało miejsce w minioną niedzielę, 23 marca 2025 roku. W poniedziałek postawiono mu zarzuty związane z ułatwianiem nielegalnej imigracji do Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Podwyżka emerytur w Niemczech. O ile?

W Niemczech od lipca emeryci dostaną wyższe emerytury. Dzięki podwyżce, przeciętny emeryt dostanie miesięcznie więcej o średnio 66 euro.

Polski imigrant skazany za zabicie i poćwiartowanie 67-latka

Jak się okazało w czasie procesu, oskarżony o morderstwo imigrant z Polski był partnerem swojej ofiary.

Żywność hodowana w laboratorium w ciągu 2 lat może być dostępna w UK

Mięso, nabiał i cukier hodowane w laboratorium już wkrótce...

Bliscy Polki zamordowanej przez 13-latkę zabrali głos

13-letnia dziewczynka jest oskarżona o zamordowanie Marty Bednarczyk. Polka, która od 15 lat mieszkała w Wielkiej Brytanii była oddaną matką. Co wiemy o zmarłej kobiecie?

Nastolatkowie tracą zasiłki dla niepełnosprawnych

Wiele nastoletnich osób, które są niepełnosprawne, po ukończeniu 16. roku życia traci zasiłki dla niepełnosprawnych.

Tragiczna śmierć Polaka na torze motocrossowym

Tragedia na torze motocrossowym w hrabstwie Suffolk. W minioną niedzielę doszło do wypadku, w którym zginął nasz rodak.