Fot: Wikimedia Commons
Wnioski w ramach pilotażowego programu "Gdańskie mieszkania dla powracających z zagranicy" można jeszcze składać – termin upływa 2 lipca.
Program "Gdańskie Mieszkania dla Powracających" został przyjęty przez Radę Miasta Gdańsk w lutym 2019 roku. Rejestracja wniosków ruszyła 3 czerwca i potrwa przez miesiąc, do 2 lipca bieżącego roku. Co dzięki niemu można zyskać? Kto może się starać o pomoc?
Władze miasta wyznaczyło w tym roku trzy mieszkania w powstającym właśnie budynku przy ul. Kieturakisa 6 na Dolnym Mieście realizowanym przez TBS Motława. Mieszkania są trzypokojowe o powierzchni: 45,92 m2, 56,81 m2, 66,77 m2. – Mieszkania będą przygotowane "pod klucz", w budynku z podziemnym miejscem garażowym oraz windą. Dzięki współpracy Urzędu Miejskiego z Gdańskim Urzędem Pracy przyszły najemca uzyska także pomoc w podjęciu pracy dzięki wsparciu asystenta – komentował dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Gdańsku Piotr Kryszewski dla Polskiej Agencji Prasowej.
"Rodziny zyskują miejsce do zamieszkania i wsparcie po powrocie z zagranicy. Miasto Gdańsk korzysta dzięki zwiększeniu liczby osób mieszkających, pracujących w Gdańsku oraz opłacających podatki w mieście, a nie zagranicą, a także pozyskanie chętnych do wpłaty partycypacji i opłacania czynszu w budynkach TBS" – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.
Kryszewski zwraca uwagę, iż "rodziny powracające z zagranicy mają szansę na przydział lokalu mieszkalnego z nowego budownictwa TBS bez konieczności udokumentowania wcześniejszego swojego tzw. centrum życiowego Gdańsku i bez oczekiwania w kolejce".
>>> POBIERZ DARMOWY PORADNIK DLA OSÓB WRACAJĄCYCH DO POLSKI <<<
Kto może się starać o mieszkanie w ramach tego programu? Wnioski w ramach projektu "Gdańskie mieszkania dla powracających z zagranicy" mogą składać osoby, które:
– mają obywatelstwo polskie;
– potrafią udokumentować, że okresie ostatnich 3 lat mieli swoje centrum życiowe za granią;
– nie posiadają żadnego innego lokalu (nie mają własności lub współwłasności lokalu lub domu mieszkalnego ani tytułu prawnego do innego lokalu)
– będą mieszkać w mieszkaniu przynajmniej we dwójkę.
Dodajmy, że warto również mieć udokumentowany 5-letni okres mieszkania za granicą, a ci, którzy przed wyjazdem wcześniej mieszkali w Gdańsku i teraz chcą podjąć tutaj pracę również mają mieć większe szanse na powodzenie. Podkreślono jednak, iż "program jest skierowany nie tylko do mieszkańców Gdańska – Gdańsk ma być miejscem docelowym, w którym chce zamieszkać, i podjąć pracę, wnioskodawca"
Program zapewnia korzyści obu stronom, zarówno miastu, jak i osobom, które chcą z niego skorzystać. Lokalne władze zyskują nowych mieszczan, którzy będą pracować i płacić podatki. Osoby wracające z emigracją mogą liczyć na pomoc w poszukiwaniu mieszkania i nie muszą przepłacać za wynajmowanie czterech kątów na rynku wtórnym.
>>> POBIERZ DARMOWY PORADNIK DLA OSÓB WRACAJĄCYCH DO POLSKI <<<
Rozstrzygnięcie naboru ma nastąpić w sierpniu, a lokale mają być wydane najemcom od 1 września.Wnioski można składać osobiście lub pocztą w kancelarii Urzędu Miejskiego w Gdańsku.