fot. Twitter/IrishAirCorps
Pożar szalejący na irlandzkim wybrzeżu odsłonił zapomnianą wiadomość z czasów II Wojny Światowej. Odczytanie jej jest możliwe tylko z lotu ptaka.
Tego lata pożary sieją zniszczenie w Europie i na całym świecie zostawiając po sobie krajobraz pełen czerni i smutku. Oprócz pozostawienia apokaliptycznych krajobrazów, zjawiska naturalne nieoczekiwanie przyczyniają się do historycznych odkryć. Niedawno pisaliśmy o upałach w Wielkiej Brytanii, które odsłoniły ślady zabudowań datowane na rok 3000 p.n.e. Teraz do akcji wkroczył ogień, który odsłonił wiadomość umieszczoną na wybrzeżu, a dokładnie w hrabstwie Wicklow w Irlandii.
Upały w Wielkiej Brytanii odsłoniły prawdziwy skarb sprzed 5000 lat
Wiadomość pochodzi z okresu II Wojny Światowej i tworzą je wyryte litery układające się w napis „ÉIRE”, co w języku irlandzkim oznacza nazwę tego kraju. Napis ma 12 metrów szerokości i 6 metrów wysokości i wyryty jest w ziemi. Po wyryciu liter utrwalono je za pomocą 150 ton białego kamienia, który osadzono w betonie. Napis został po raz pierwszy zauważony przez policyjne helikoptery.
Po co w czasach II Wojny Światowej ktoś wyrył te litery? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć, że Irlandia w czasie II Wojny Światowej była oficjalnie krajem neutralnym. Jednak sympatyzowała z wojskami Aliantów i wymieniała się z nimi informacjami wywiadowczymi, czym przyczyniła się do sukcesu ataku na Normandię oraz operacji Overlord. Litery te miały być sygnałem dla pilotów, że znajdują się nad krajem neutralnym.
Fires on Bray Head expose amazing World War 2 landmarks. The fires exposed the old Eire 8 sign,which is in reasonable condition. Photos courtesy of the Garda Air Support Unit, which is a mixed unit operated by Air Corps Pilots and Garda specialists. @gardainfo @opwireland pic.twitter.com/4vvg3HIjQv
— Irish Air Corps (@IrishAirCorps) 4 sierpnia 2018
"Na prośbę Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych dodano numery pobliskiego posterunku obserwacyjnego zmieniając znaki w punkty nawigacyjne. Pomagało to pilotom w przelotach nad Atlantykiem" – powiedział Michael Kennedy z Guarding Neutral Ireland.
Ze względów czysto praktycznych takich napisów wykonano w okresie II Wojny Światowej bardzo dużo, ponieważ irlandzkie wybrzeże ma ponad 3200 km. Jeden niewielki napis nie wystarczyłby dla takiej długości linii brzegowej Zielonej Wyspy.
Jakie jedzenie jest najlepsze na upały i pomaga nam się schłodzić?
„ÉIRE” to napis w języku irlandzkim, który jest jednym z niewielu na świecie języków, które pochodzą od języka celtyckiego.