Pożar w Irlandii odsłonił wiadomość z czasów II Wojny Światowej

fot. Twitter/IrishAirCorps

Pożar szalejący na irlandzkim wybrzeżu odsłonił zapomnianą wiadomość z czasów II Wojny Światowej. Odczytanie jej jest możliwe tylko z lotu ptaka.

Tego lata pożary sieją zniszczenie w Europie i na całym świecie zostawiając po sobie krajobraz pełen czerni i smutku. Oprócz pozostawienia apokaliptycznych krajobrazów, zjawiska naturalne nieoczekiwanie przyczyniają się do historycznych odkryć. Niedawno pisaliśmy o upałach w Wielkiej Brytanii, które odsłoniły ślady zabudowań datowane na rok 3000 p.n.e. Teraz do akcji wkroczył ogień, który odsłonił wiadomość umieszczoną na wybrzeżu, a dokładnie w hrabstwie Wicklow w Irlandii.

Upały w Wielkiej Brytanii odsłoniły prawdziwy skarb sprzed 5000 lat

Wiadomość pochodzi z okresu II Wojny Światowej i tworzą je wyryte litery układające się w napis „ÉIRE”, co w języku irlandzkim oznacza nazwę tego kraju. Napis ma 12 metrów szerokości i 6 metrów wysokości i wyryty jest w ziemi. Po wyryciu liter utrwalono je za pomocą 150 ton białego kamienia, który osadzono w betonie. Napis został po raz pierwszy zauważony przez policyjne helikoptery.

Po co w czasach II Wojny Światowej ktoś wyrył te litery? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć, że Irlandia w czasie II Wojny Światowej była oficjalnie krajem neutralnym. Jednak sympatyzowała z wojskami Aliantów i wymieniała się z nimi informacjami wywiadowczymi, czym przyczyniła się do sukcesu ataku na Normandię oraz operacji Overlord. Litery te miały być sygnałem dla pilotów, że znajdują się nad krajem neutralnym.

 

 

"Na prośbę Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych dodano numery pobliskiego posterunku obserwacyjnego zmieniając znaki w punkty nawigacyjne. Pomagało to pilotom w przelotach nad Atlantykiem" – powiedział Michael Kennedy z Guarding Neutral Ireland.

Ze względów czysto praktycznych takich napisów wykonano w okresie II Wojny Światowej bardzo dużo, ponieważ irlandzkie wybrzeże ma ponad 3200 km. Jeden niewielki napis nie wystarczyłby dla takiej długości linii brzegowej Zielonej Wyspy.

Jakie jedzenie jest najlepsze na upały i pomaga nam się schłodzić?

„ÉIRE” to napis w języku irlandzkim, który jest jednym z niewielu na świecie języków, które pochodzą od języka celtyckiego.

 

 

Teksty tygodnia

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie