Bezrobocie lepsze od pracy na kontrakcie zerowym?

Blisko jedna czwarta wszystkich bezrobotnych w Wielkiej Brytanii otrzymała kiedyś propozycję pracy na tzw. kontrakcie zerowym. Co więcej, więcej niż połowa osób, które mogły podjąć pracę na bazie takiej umowy, wolała ją odrzucić – informuje „The Guardian”.

Jak wynika z raportu Glassdoor, wybór bezrobocia zamiast pracy na kontrakcie zerowym to trend kształtujący się głównie wśród dojrzałych pracowników. Najczęściej odrzucają oni propozycje pracy na tego rodzaju umowach z dwóch powodów: chęci utrzymania otrzymywanych benefitów i braku wiary w możliwość rozwoju i długotrwałego zatrudnienia u potencjalnego pracodawcy.

- Advertisement -

Czytaj również: Te firmy z UK oszukują pracowników. Publikujemy rządową “listę wstydu”

Dane są bezlitosne: jedynie 4 na 10 dorosłych bezrobotnych twierdzi, że przyjęłoby propozycję pracy na kontrakcie zerowym. W grupie wiekowej 16-24 taką umowę podpisałaby niemal co druga osoba, a wśród osób powyżej 55. roku życia – co czwarta.

Przypomnijmy, że kontrakty zerowe pozwalają pracodawcom na zatrudnianie pracowników bez żadnej gwarancji co do liczby godzin, na które będą potrzebni firmie. W praktyce doprowadza to do licznych nadużyć, polegających na ograniczaniu czasu pracy, a tym samym – drastycznym zmniejszeniu zarobków danej osoby.

Zobacz: Ministerstwo Pracy zmyśliło argumenty za ograniczeniem świadczeń

Na początku tego roku Office for National Statistics informowało, że na kontraktach zerowych w UK zatrudnionych jest już blisko 700 tys. osób – czyli ok. 2,3 proc. całej siły roboczej kraju.

Laburzysta Jeremy Corbyn wezwał ostatnio do ustanowienia całkowitego zakazu zatrudniania pracowników na podstawie tego rodzaju umów. Apelował także o wprowadzenie minimalnej ilości godzin, jaką można zlecić osobom pracującym na kontraktach zerowych.

Sprawdź: Pracujący w UK lepiej chronieni. Sprawdź nowe wytyczne

„Ludzie podejmują pracę na kontrakcie zerowym raczej z poczucia obowiązku niż chęci” – mówi Jon Ingham z Glassdoor. „Innymi słowy, możemy mówić o zjawisku wykorzystywania przez pracodawców tych osób, które są najbardziej bezbronne i najbardziej potrzebują stałego źródła dochodu” – dodaje. Zaznacza jednak, że – niezależnie od tego, że są nadużywane przez pracodawców – kontrakty zerowe są przydatne dla sporej grupy osób, które szukają elastycznych warunków zatrudnienia.

 

(pum)

Teksty tygodnia

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie