Praca i zarobki na Wyspach: Stracisz czy zyskasz na zmianach?

Młodzi ludzie i opiekunowie są najbardziej poszkodowani w związku ze spadkiem wysokości pensji po krachu finansowym w 2008 roku – takie płyną wnioski z najbardziej kompleksowych badań Annual Survey of Hours and Earnings.

Praca i zarobki na Wyspach: Office for National Statistics właśnie opublikowało wyniki badań, które dostarczyły wielu przydatnych informacji na temat brytyjskiego rynku pracy. Oto sześć kluczowych wniosków z przeprowadzonego badania:

- Advertisement -

1. Wysokość naszych pensji wciąż jest obciążona konsekwencjami kryzysu gospodarczego
Kryzys gospodarczy, który miał miejsce w 2008 roku, wywarł olbrzymi wpływ na wysokość naszych zarobków. Dziesiątki tysięcy pracowników doświadczyło cięć w zarobkach, utraty nadgodzin i zmniejszenia godzin pracy.

Dopiero w ciągu ostatnich paru lat zaczęto odrabiać straty. Resolution Foundation twierdzi, że konieczny jest średni wzrost stawki godzinowej o 1,15 funtów, by zrównoważyć wysokość zarobków. A wzrost o 2,55 funtów będzie potrzebny, aby pokryć straty powstałe pod wpływem kryzysu.

2. Miesięczna publikacja średnich zarobków może zawyżać ich wzrost
Każdego miesiąca Bank of England i analitycy z londyńskiego City studiują wyniki Annual Survey of Hours and Earnings, by przewidzieć, jak będzie się przedstawiać wzrost naszych płac.

W ciągu ostatniego roku nastąpił wzrost płac o 3%. Jednak z badań przeprowadzonych przez Ashe, które są uznawane za bardziej szczegółowe i trafne, wynika, że wzrost pensji nastąpił zaledwie o 1,8% w ciągu roku.

3. Różnice w zarobkach między płciami
Analizy przeprowadzone przez Resolution Foundation na podstawie danych Office for National Statistics pokazują, że od roku 2008 wzrost płac wśród mężczyzn wyniósł 13 proc. Wynika z tego, że pracownicy będą musieli poczekać kolejne 6 lat na to, by ich zarobki wzrosły na tyle, by złagodzić konsekwencje kryzysu. Z badań wynika również, że wysokość zarobków kobiet nadal sytuuje się znacznie poniżej stawek otrzymywanych przez mężczyzn.

4. Młodzi ludzie zostali najbardziej poszkodowani w wyniku kryzysu
Zarobki osób powyżej 60. roku życia ucierpiały nieznacznie pod wpływem kryzysu gospodarczego w 2008 roku, w przeciwieństwie do zarobków osób poniżej 30. roku życia, które najbardziej odczuły cięcia w zarobkach.

5. Osoby pracujące w sektorze opiekuńczym są największymi poszkodowanymi
W Wielkiej Brytanii mamy obecnie do czynienia z niedoborem opiekunów, a sytuacji nie polepsza również fakt, że wysokość zarobków w tej branży spadła. Z analiz ostatnich danych ONS wynika, że zarobki w branży opiekuńczej nadal są mniejsze o 11 proc. od wysokości tych sprzed kryzysu.

6. Na obecnej podwyżce pensji najbardziej skorzystają najmniej wykwalifikowani i najbiedniejsi pracownicy
Najmniej wykwalifikowani pracownicy i ci, którzy do tej pory zarabiali niewiele, tak dużo stracili w czasie kryzysu, że teraz – co nie jest zaskakujące – są grupą, która najbardziej skorzysta na zapowiadanej podwyżce pensji. Osoby o najniższych obecnie zarobkach otrzymają 3,4-procentową podwyżkę, z kolei osoby o wysokich zarobkach 0,5-procentową.

Przypomnijmy, że od pierwszego października stawka National Minimum Wage wzrosła do 6,7 funta za godzinę, a brytyjski rząd na kwiecień przyszłego roku zapowiedział już kolejne podwyżki.

Teksty tygodnia

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Ilu imigrantów zostało w UK po wygaśnięciu wiz? Home Office tego nie wie

Home Office nie wie, czy imigranci opuszczają Wielką Brytanię, czy zostają, aby nielegalnie pracować po wygaśnięciu wiz.

Masz trudności finansowe? Odbierz nawet 1000 funtów wsparcia!

Wiele miast w Wielkiej Brytanii wprowadziło system wsparcia dla gospodarstw w trudnej sytuacji finansowej. Program Household Support Fund działa niezależnie od pobieranych świadczeń i zasiłków

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie