Pracownicy lotnisk w UK dostają bonusy za wykrywanie nadbagażu

Pracownicy Swissport na siedmiu brytyjskich lotniskach otrzymują premie, gdy wykryją u pasażerów linii easyJet bagaże ponadwymiarowe. Według systemu zachęt dostają 1,20 funta za bagaż.

Pracownicy firmy obsługującej bramki pasażerskie na siedmiu brytyjskich lotniskach otrzymują premie pieniężne za wykrycie u podróżnych bagaży ponadwymiarowych. Bonusy mają na celu „nagrodzenie agentów robiących to, co słuszne”. Informacje te opublikowało po raz pierwszy Jersey Evening Post po wglądzie do wiadomości e-mail wspomnianych pracowników.

- Advertisement -

Bonusy dla pracowników, którzy wykryją bagaż ponadwymiarowy u pasażerów

Premie dla pracowników Swissport za wykrycie bagażu ponadwymiarowego wzbudziły też niepokój samych pracowników. Firma stwierdziła zatem, że dla tych, którzy obawiają się o osiągnięcie celów, „wewnętrzne śledzenie będzie wykorzystywane do identyfikowania możliwości dalszego wsparcia i szkoleń”. Zastrzegła jednak, że śledzenia tego „nie będzie wykorzystywała negatywnie”.

Nie tylko firma Swissport wpadła na pomysł związany z ponadwymiarowym bagażem. Okazało się także, że podobna polityka dotyczy pracowników obsługi naziemnej firmy lotniczej DHL Supply Chain na lotniskach Gatwick, Bristol i Manchester. Otrzymują oni dodatkowe wynagrodzenie za identyfikację bagaży niezgodnych z przepisami linii easyJet.

Linie lotnicze zarabiają na nadbagażach podróżnych
Linie lotnicze zarabiają na nadbagażach podróżnych / fot. Getty Images

O sprawie donosi Sunday Times i twierdzi, że pracownicy ci dostają „symboliczną kwotę” za każdy bagaż ponadwymiarowy.

Z kolei jeden z byłych kierowników obsługi pasażerów w Swissport, który chciał pozostać anonimowy, powiedział Sunday Times, że pracownicy nie mają innego wyjścia jak pilnować kolejki do bagażu ponadgabarytowego.

Konfrontacja z podróżnymi z nadbagażem nie jest przyjemna

Według tego samego pracownika Swissport „konfrontacja z ludźmi z nadbagażem jest jak walka z oszustami”.

Ryzykujesz zniewagę lub coś gorszego. Wyobraź sobie, że zatrzymujesz grupę chłopaków lecących na weekend kawalerski. Mówisz im, że musisz pobrać od nich więcej niż zapłacili za bilety, aby nadać ich bagaże do luku bagażowego – powiedział.

Zgodnie z zasadami easyJet pasażerowie mogą zabrać ze sobą bezpłatnie na pokład małą torbę, która zmieści się pod ich siedzeniem. Większe bagaże natomiast można umieścić w schowkach nad głowami pasażerów za dodatkową opłatą, która zaczyna się od 5,99 funta (w zależności od lotu).

Jeśli jednak bagaż ponadgabarytowy skonfiskuje się przy bramce, pasażer zostanie obciążony opłatą w wysokości 48 funtów za umieszczenie go w luku bagażowym.

W sprawie głos zabrała firma Swissport:

Obsługujemy naszych klientów linii lotniczych i stosujemy ich zasady zgodnie z warunkami zarządzania ich działalnością. Jesteśmy wysoce profesjonalni i koncentrujemy się na świadczeniu bezpiecznych i wydajnych usług. Robimy to dzień w dzień dla 4 mln lotów rocznie.

Teksty tygodnia

Nielegalni migranci w prosty sposób omijają lądowe kontrole graniczne

Z powodu wzmożonych kontroli na niemieckich granicach lądowych coraz więcej nielegalnych migrantów decyduje się na podróż samolotem. Wykorzystują do tego system Schengen, który umożliwia swobodne przemieszczanie się między państwami bez kontroli granicznych.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Tysiące pracowników odczują skutki kontroli na granicy Polski z Niemcami

W poniedziałek 7 lipca Polska oficjalnie przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Decyzja była odpowiedzią na wcześniejsze zaostrzenie kontroli po stronie niemieckiej. Skutki gospodarcze tego kroku zaczynają już być widoczne zwłaszcza w regionach przygranicznych.

Jak bezpiecznie rezerwować noclegi online i nie dać się oszukać? Praktyczne porady na wakacje

Zanim klikniesz „rezerwuj”, przeczytaj to. Sprawdź, jak bezpiecznie rezerwować noclegi online i nie paść ofiarą wakacyjnego oszustwa.

Przeczytaj także