piątek, 20 września, 2024

Rosyjski pilot próbował zestrzelić samolot RAF

BBC opublikowało właśnie informację o tym, że rosyjski pilot próbował zestrzelić samolot RAF w ubiegłym roku. Okazało się, że myślał, iż ma pozwolenie na strzelanie.

Rosyjski pilot wystrzelił dwa pociski, z których pierwszy chybił. Rosja twierdziła, że niepokojące zdarzenie, do którego doszło we wrześniu, spowodowane było „awarią techniczną”. Brytyjskie Ministerstwo Obrony zaakceptowało rosyjskie wyjaśnienia. Obecnie jednak nowe informacje rzuciły inne światło na sprawę.

Próbował zestrzelić samolot RAF

Teraz BBC podało – powołując się na trzy starsze źródła zachodniego wywiadu – że z rosyjskiej komunikacji przechwyconej przez samolot RAF RC-135 Rivet Joint wynika, iż prawdziwa wersja wydarzeń inna jest od oficjalnej.

Samolot RAF – z załogą liczącą do 30 osób – wykonywał akurat misję obserwacyjną nad Morzem Czarnym w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w dniu 29 września 2022 roku. Wtedy dostrzegły go dwa rosyjskie myśliwce SU-27.

Z przechwyconej przez Brytyjczyków komunikacji wynika, że ​​jeden z rosyjskich pilotów uważał, iż otrzymał pozwolenie na namierzenie brytyjskiego samolotu na podstawie dwuznacznego polecenia wydanego przez rosyjską stację naziemną.

Jednak drugi rosyjski pilot zareagował inaczej. Zaprotestował i przeklął swojego skrzydłowego, kiedy ten wystrzelił pierwszy pocisk.

Brytyjski samolot Rivet Joint jest wyposażony w czujniki przechwytujące komunikację. W ten sposób załoga RAF była w stanie podsłuchać rosyjskich pilotów, którzy niewiele brakowało, a by ich zestrzelili. Brytyjskie Ministerstwo Obrony nie ujawnia szczegółów tej komunikacji.

W odpowiedzi na nowe doniesienia o przechwyconej rosyjskiej komunikacji rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Obrony powiedział:

– Naszym zamiarem zawsze była ochrona bezpieczeństwa naszych operacji, unikanie niepotrzebnej eskalacji oraz informowanie opinii publicznej i społeczności międzynarodowej.

Co naprawdę się stało?

BBC przedstawiło właśnie wersję wydarzeń z 29 września 2022 roku powołując się na swoje źródła. Kiedy dwa rosyjskie samoloty SU-27 zbliżyły się do samolotu szpiegowskiego RAF, otrzymały wiadomość od rosyjskiego kontrolera stacji naziemnej: „Masz cel”.

Ta dwuznaczna informacja została zinterpretowana przez jednego z rosyjskich pilotów jako pozwolenie na oddanie strzału. Okazało się, że komunikacja ze strony kontrolera stacji naziemnej była bardzo nieprofesjonalna.

Warto podkreślić, że piloci NATO używają w tak istotnych sytuacjach bardzo precyzyjnego języka i zdają sobie sprawę, że jest to kluczowe.

BBC poinformowało, że rosyjski pilot wystrzelił rakietę powietrze-powietrze, która nie trafiła do celu. Była to zatem pomyłka, a nie usterka.

Źródła obrony poinformowały BBC, że między rosyjskimi pilotami wybuchła awantura. Pilot drugiego SU-27 uważał, że nie dostali wcale ze strony stacji naziemnej pozwolenia na strzał. W tym czasie pilot pierwszego samolotu wystrzelił kolejny pocisk. Okazało się, że pocisk ten „nie zadziałał prawidłowo” lub jego wystrzelenie zostało nagle przerwane.

Trzy tygodnie później rząd Wielkiej Brytanii potwierdził, że faktycznie rosyjski pilot próbował zestrzelić samolot RAF, jednak po wyjaśnieniach rosyjskiego Ministerstwa Obrony nazwano to „awarią techniczną”.

W oświadczeniu skierowanym do parlamentarzystów z 20 października ówczesny minister obrony, Ben Wallace nazwał to „potencjalnie niebezpiecznym starciem”. Przyjął jednak rosyjskie wyjaśnienia, mówiąc:

– Nie uważamy tego zdarzenia za celową eskalację ze strony Rosjan, a nasza analiza potwierdza, że ​​było to spowodowane awarią.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Polska czy UK — w którym kraju bardziej odczuwa się kryzys kosztów utrzymania?

Podwyżki zasiłków będą mniejsze niż się spodziewano

Matka z siedmiorgiem dzieci dostała zapleśniałe mieszkanie socjalne

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?