Rusza petycja, by zagwarantować imigrantom z UE prawo do pozostania na Wyspach po Brexicie

Chuka Umunna, zaapelował do parlamentarzystów, którzy brali udział w kampanii na rzecz Brexitu, aby dali gwarancję imigrantom z Unii Europejskiej, że będą mogli nadal mieszkać i pracować na Wyspach po Brexicie.

„Obywatele krajów Unii Europejskiej to istoty ludzkie, jak każdy z nas. To niepokojący znak tych czasów, że musi to być ciągle podkreślane. Gdy jednak brytyjski rząd odmawia zagwarantowania imigrantom z Unii żyjącym na Wyspach obecnego statusu, ważne staje się podkreślanie tego bardziej niż kiedykolwiek. Dlatego walczymy o to, by rząd zagwarantował im prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii i prawo do równego traktowania” – powiedział Umunna z Partii Pracy.

- Advertisement -

W czasie kampanii na rzecz opuszczenia Wspólnoty politycy, w tym także Boris Johnson, zapewniali, że imigranci z UE nie zostaną pokrzywdzeni przez Brexit. Jednak Theresa May powstrzymuje się teraz przed podtrzymaniem tych gwarancji, co z kolei uważa się za wykorzystywanie imigrantów jako „karty przetargowej” w kontekście przyszłych negocjacji z Unią.

Brexit już dopadł Polaków na Wyspach! W najgorszej sytuacji ścigani Europejskim Nakazem Aresztowania

Takie postępowanie stawia tym samym pod znakiem zapytania status brytyjskich imigrantów, którzy żyją poza Wielką Brytanią, włączając w to liczną grupę brytyjskich emerytów mieszkających w Hiszpanii. Umunna stwierdził: „To haniebne, że od referendum David Davis, minister ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, mówi o tym, że mieszkający tutaj imigranci z Unii Europejskiej mogą zostać wysłani do domów. Pan Davis natomiast nic o tym nie mówił w czasie kampanii na rzecz Brexitu”.

„Imigranci z UE to nie są karty przetargowe. Ponad dwa miliony obywateli krajów Unii, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii to nasi przyjaciele, sąsiedzi, koledzy w pracy. W wielu przypadkach także nasi bliscy, partnerzy, żony czy mężowie. Oni wszyscy mają prawo tutaj pracować, prawo żyć, i prawo do uczestniczyć w życiu swoich rodzin” – oświadczył Umunna, który namawia do podpisywania petycji z żądaniem skierowanym do brytyjskiego rządu, by zagwarantować imigrantom z UE zachowanie obecnych praw także po Brexicie. „Możemy zmusić nowy konserwatywny rząd do zrobienia tej przyzwoitej rzeczy” – stwierdził młody polityk.

Temat numeru: Bajzel po angielsku, Brexit za trzy lata

Teksty tygodnia

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie