piątek, 20 września, 2024

Ryanair łamie prawa klientów, wykorzystując system rozpoznawania twarzy?

Czy liniom lotniczym Ryanair grozi kara w związku z wykorzystywaniem systemu rozpoznawania twarzy w przypadku pasażerów rezerwujących lot w internetowych biurach podróży? W tej sprawie wpłynęła właśnie skarga, a irlandzkiemu przewoźnikowi zarzuca się naruszanie praw pasażerów do ochrony danych.

Ryanair łamie prawo dotyczące ochrony danych?

Skargę na Ryanair złożyła grupa NOYB, która zajmuje się prawami konsumentów w świecie cyfrowym. Skarga wpłynęła do hiszpańskiej agencji ochrony danych i została złożona w imieniu klienta, który lot samolotem Ryanair zarezerwował za pośrednictwem hiszpańskiego internetowego biura podróży eDreams ODIGEO. Przewoźnikowi zarzuca się, że w przypadku klientów rezerwujących loty za pośrednictwem internetowych biur podróży narusza ich prawa do ochrony danych. A dzieje się to właśnie na skutek wykorzystywania systemu rozpoznawania twarzy do weryfikacji tożsamości pasażerów podczas rezerwacji.

Na swojej stronie internetowej Ryanair wyraźnie informuje, że dla spełnienia wszystkich wymogów bezpieczeństwa i ochrony musi zostać zweryfikowana tożsamość pasażerów dokonujących rezerwacji w biurach podróży, ponieważ pośrednicy rzadko kiedy przekazują przewoźnikowi dane kontaktowe pasażerów i dane dotyczące płatności. Pasażerowie mogą uniknąć takiej weryfikacji, jeśli wystarczająco wcześnie zjawią się na lotnisku – standardowo są to co najmniej 2 godziny przed odlotem. Poza tym pasażerowie mogą przesłać liniom lotniczym wypełniony formularz ze zdjęciem paszportu lub dowodu osobistego z wyprzedzeniem, ale może to zająć nawet siedem dni.

System rozpoznawania twarzy nie jest potrzebny

Eksperci grupy NOYB argumentują, że w przypadku dokonywania rezerwacji za pomocą internetowego pośrednika, system rozpoznawania twarzy nie jest potrzebny. „Nie ma racjonalnego uzasadnienia dla wdrożenia tego systemu przez Ryanair. Raczej wygląda na to, że linia lotnicza świadomie narusza prawo swoich klientów do ochrony danych w celu uzyskania nieuczciwej przewagi konkurencyjnej nad alternatywnymi kanałami rezerwacji” – czytamy w oświadczeniu NOYB.

Doprecyzujmy, że według grupy procedura weryfikacyjna Ryanaira nie jest zgodna z RODO, ponieważ linie lotnicze nie informują klientów w pełny i zrozumiały sposób o celu stosowanego przez nich „inwazyjnego procesu”.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Ekstremalne upały staną się w UK normą? 40 st. C latem to już realny scenariusz

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?