Rząd brytyjski informuje: Polacy będą mogli nadal mieszkać i pracować na Wyspach!

Na oficjalnej stronie rządowej pojawił się komunikat odnośnie statusu i praw imigrantów w Wielkiej Brytanii po referendum. Do czasu oficjalnego wyjścia z Unii Europejskiej status Polaków w Zjednoczonym Królestwie oraz związane z tym prawa nie ulegną żadnej zmianie.

Status i prawa Polaków na Wyspach mogą zostać zmodyfikowane po Brexicie, ale do czasu przeprowadzenia pełnej procedury wyjścia na podstawie Artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego oraz do czasu wynegocjowania przez Wielką Brytanię zasad współpracy z Unią, nic w tym względzie się nie zmieni.

Brexit – jak starać się o brytyjski paszport?

Polacy mogą zatem jak na razie korzystać z wszelkich praw przysługujących im w Wielkiej Brytanii na podstawie przynależności do Unii Europejskiej. Rząd ma też nadzieję, że nawet po oficjalnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty prawa imigrantów z Unii w Zjednoczonym Królestwie oraz prawa Brytyjczyków w innych krajach unijnych zostaną należycie poszanowane.

Dlaczego nie wrócę? Tekst Polaka z UK bije rekordy popularności

Status Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii przynajmniej 5 lat
Wszyscy Polacy, którzy w sposób ciągły zamieszkują Wielką Brytanię od przynajmniej 5 lat, automatycznie nabywają prawo do stałej rezydentury. Wszyscy natomiast Polacy, którzy żyją w Wielkiej Brytanii od przynajmniej 6 lat i którzy doskonale znają język angielski oraz historię i kulturę kraju, mogą się starać o uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa.

Brytyjskie obywatelstwo a stała rezydentura

Status Polaków, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii mniej niż 5 lat
Polacy, którzy na stałe przebywają w Wielkiej Brytanii krócej, niż 5 lat, nie mają się na razie p co martwić. Zgodnie z prawem unijnym imigranci z Polski niedysponujący stałą rezydenturą mogą nadal swobodnie korzystać z czterech unijnych swobód – w tym z prawa do swobodnego przemieszczania się i podejmowania pracy, a także z prawa do prowadzenia na Wyspach działalności gospodarczej.

Warunki pobytu w Wielkiej Brytanii nie zmienią się też jak na razie dla członków rodzin Polaków, którzy pochodzą spoza Unii. Imigranci spoza wspólnoty (bliżsi i dalsi członkowie rodzin Polaków) nadal muszą się ubiegać o tymczasową rezydenturę.

Czy rząd brytyjski może wyrzucić Polaków z Wielkiej Brytanii?
Do czasu oficjalnego wyjścia z Unii Europejskiej Polacy mają pełne prawo przebywać, mieszkać i pracować na terenie Wielkiej Brytanii. Obywatele Polski, jako obywatele Unii, mogą zostać deportowani z Wielkiej Brytanii tylko w momencie, gdy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa albo jeśli nadużywają prawo do swobodnego przemieszczania się.

Teksty tygodnia

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie