Siemens Mobility testuje ultraszybki pociąg nowej generacji

Velaro Novo to nowoczesny pociąg dużych prędkości zaprojektowany przez Siemens Mobility. Chociaż został skonstruowany z myślą o osiąganiu maksymalnej prędkości 360 km/h, w trakcie testów udało mu się pobić ten limit i zbliżyć do 405 km/h. Tym wynikiem ustanowił rekord na linii VDE 8 w Niemczech.

Trasa testowa obejmowała odcinek Erfurt – Halle – Lipsk. Pociąg pokonał ten dystans w zaledwie dwie godziny.

- Advertisement -

Velaro Novo: lekki, oszczędny i nowoczesny pociąg gotowy na zmiany

Velaro Novo to jeden z najnowocześniejszych pociągów na świecie. Jego konstrukcja jest oparta na zasadach modułowości i energooszczędności. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów oraz zoptymalizowanemu kształtowi aerodynamicznemu pociąg zużywa o 30 proc. mniej energii niż wcześniejsze modele tego typu.

Wyróżnikiem konstrukcyjnym jest koncepcja tzw. pustej tuby – wnętrze pociągu pozbawiono stałych elementów, takich jak szafki elektryczne czy schowki pod siedzeniami. Dzięki temu przewoźnicy mogą elastycznie dostosowywać układ wnętrza do zmieniających się potrzeb pasażerów i rynku.

Droga Velaro Novo do komercji liczy 100 tys. kilometrów

Przed komercyjnym wdrożeniem Velaro Novo musi przejść intensywną, trwająca 2 lata fazę testów. W tym czasie pociąg pokona łącznie 100 tys. kilometrów. Testy prowadzą wspólnie Siemens Mobility, spółka DB InfraGo należąca do Deutsche Bahn oraz DB Systemtechnik.

nowoczesny pociąg
Zanim ultraszybki pociąg znajdzie zastosowanie komercyjne, musi przejść 2-letnią fazę intensywnych testów / fot. Getty Images

Podczas próbnych jazd sprawdzono działanie nowych komponentów oraz systemów pociągu w warunkach rzeczywistej jazdy z dużą prędkością. Analizowano m.in. jego aerodynamikę, poziom hałasu oraz stabilność toru jazdy.

Prędkość ponad 400 km/h to rewolucja Velaro Novo w transporcie kolejowym

Udane testy z prędkością przekraczającą 400 km/h pokazują, że Velaro Novo nie tylko spełnia, ale znacznie przewyższa wymagania stawiane nowoczesnym pociągom dużych prędkości. Jak podkreśla Thomas Graetz z Siemens Mobility, ten pojazd może zrewolucjonizować transport szynowy poprzez wyznaczenie nowych standardów w zakresie przepustowości, oszczędności energii i efektywności przewozów.

Testowanie nowoczesnego pociągu w Niemczech ma wymiar czysto praktyczny, ponieważ to właśnie w Niemczech w pierwszej połowie 2024 roku najwięcej pasażerów korzystało z kolei. Liczba podróżnych przekroczyła 1,4 miliarda. W porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego wzrost wyniósł blisko 10 proc., co dało Niemcom 7. miejsce pod względem dynamiki.

Przeczytaj także

Niemieccy politycy chcą dłuższej drogi do uzyskania obywatelstwa

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna oraz Unia Chrześcijańsko-Społeczna zapowiadają radykalne zmiany w polityce migracyjnej Niemiec. Kwestia zasadniczo koncentruje się na zaostrzeniu przepisów dotyczących naturalizacji.

Wysokie zarobki w Niemczech. Duża różnica między wschodem i zachodem

Zgodnie z danymi Federalnej Agencji Pracy - w ubiegłym...

Tańsze bilety lotnicze w Niemczech. Od kiedy obniżka?

Niemiecki rząd chce obniżyć podatki od ruchu lotniczego, aby latanie nie było tak kosztowne. Kiedy zatem podróżni będą mogli liczyć na tańsze bilety lotnicze?

Drzemka w aucie na trasie? Uważaj, żeby nie zapłacić mandatu!

Zatrzymanie się na parkingu i chwila odpoczynku podczas długiej podróży może uratować życie – to fakt. Senności nie należy ignorować. Problem w tym, że nie wszędzie sen w samochodzie jest w pełni bezproblemowy. Szczególnie jeśli silnik pozostaje włączony.

Imigranci w Niemczech zarabiają 20 procent mniej niż rodowici Niemcy

Imigranci w Niemczech zarabiają średnio o prawie 20 proc. mniej niż rodowici Niemcy. Podano także przyczynę nierówności płacowych między obcokrajowcami i Niemcami.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport