Szydło w Berlinie. Czy znajdzie wspólny język z Merkel?

Podczas dzisiejszej wizyty w Niemczech, premier Beata Szydło spotka się z kanclerz Angelą Merkel. Następnie w Fundacji Körbera będzie mówić o polskiej polityce zagranicznej.

Dzisiejsza kilkugodzinna wizyta jest pierwszym politycznym wyjazdem polskiej premier do Niemiec. Jak dotąd, Beata Szydło i Angela Merkel nie spotkały się oficjalnie, a nieporozumienia w stosunkach polsko-niemieckich rosły. Napięte stosunki są wynikiem przede wszystkim wynikiem działań niemieckich mediów, które tuż po wygranych przez PiS wyborach ostro krytykowały politykę partii, zarzucając jej, między innymi, zamach na demokrację.  Nie da się ukryć, że to Niemcom zależy na jak najbardziej owocnym finale dzisiejszej wizyty.

Premier Szydło dość długo odkładała wizytę w Niemczech. Rozmowy z Warszawą były prowadzone od jesieni 2015 roku. Zgodnie z pierwotnymi ustaleniami, Szydło miała przyjechać do Berlina w połowie stycznia. Jednak najpierw postanowiła odwiedzić Londyn, Paryż, Budapeszt i Oslo. W tym czasie niemieckie media nie zasypiały gruszek w popiele – skrupulatnie informowały o najnowszych zmianach w Polsce, w tym  o przejęciu przez rząd mediów publicznych. Ciśnienie w Warszawie rosło. Oliwy do ognia dolał  szef europarlamentu Niemiec Martin Schulz, który przestrzegał przed putinizacją Polski.

Warszawa usiłowała odpierać zarzuty, twierdząc, że Berlin nie ma pojęcia o faktycznej sytuacji w Polsce, ponieważ czerpie informacje z nieprzychylnych rządowi mediów. Jednak jak można się było spodziewać, obrona nie przyniosła efektów. Nie można też zapomnieć o karnawałowej makiecie „Polska pod butem Kaczyńskiego”. Tym razem zareagował Waszczykowski z MSZ, który zasugerował, że instalacja mogła być zainspirowana przez niemiecki rząd.
Wprawdzie rzecznik niemieckiego rządu zaprzeczył mówiąc, że w Niemczech panuje wolność słowa i artystycznej ekspresji, jednak jego zapewnienia nie uspokoiły MSZ-u.

Nie wiadomo, co zamierza powiedzieć Merkel Szydło. Jednak na pewno wiadomo, że kanclerz będzie słuchała bardzo uważnie. Niemcy deklarują gotowość do wysłuchania polskiej premier i rewizji poglądów, jednak podtrzymują swoje stanowisko dotyczące wolności słowa i nie mogą zabronić mediom nawet krytycznego wypowiadania się na temat sytuacji politycznej w Polsce.

Teksty tygodnia

Zmiany w finansach UK zapowiadane przez DWP i HMRC, które wejdą w maju – kalendarium

Maj 2025 jest bardzo dynamicznym miesiącem w finansach w UK. W tym miesiącu wejdą liczne zmiany w finansach w UK wprowadzane przez DWP i HMRC.

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie