Ranking najbardziej stresujących lotnisk w Europie

Dla wielu podróż samolotem jest stresująca nie tylko z uwagi na to, że muszą się wzbić na wysokość ok. 10 000 metrów ponad ziemię, ale też z uwagi na przejście wszystkich wymaganych procedur na lotnisku. I konieczność poradzenia sobie najczęściej z ogromną liczbą ludzi, którzy, stłoczeni na małej przestrzeni, potrzebują zrobić to samo. Najnowszy ranking pokazuje, gdzie doświadczenie związane z dostaniem się na samolot jest w Europie najcięższe i gdzie jest ono najbardziej bolesne w samym UK.

Heathrow jest najbardziej stresującym lotniskiem w Wielkiej Brytanii

Najnowszy ranking przygotowany przez StressFreeCarRental.com pokazuje, że Heathrow jest pierwszym w Wielkiej Brytanii i trzecim najbardziej stresującym lotniskiem w Europie. Przed stołecznym lotniskiem uplasowały się tylko lotnisko Charles De Gaulle w Paryżu i lotnisko Schiphol w Holandii. W pierwszej dziesiątce portów lotniczych, gdzie doświadczenie pasażerów podróżujących samolotem jest najbardziej przykre, znalazły się też lotniska w Rzymie, Atenach, Madrycie, Lizbonie, Dublinie, Berlinie i Zagrzebiu.

Jeśli chodzi o lotnisko Heathrow, które w 2023 r. obsłużyło ponad 79 mln pasażerów, to jego mankamentem jest relatywnie spora odległość od centrum miasta (17 mil) i… jego wielkość. Przy czterech terminalach tłok na lotnisku jest czasami ogromny, a kolejki na przykład do kontroli paszportowej czy kontroli bezpieczeństwa – gigantyczne. „Zawsze, gdy podróżuję z Heathrow, jest duże opóźnienie. Jeśli nie kontrola paszportu, to kontrola bezpieczeństwa albo opóźnienie w odbiorze bagażu. Jeśli ma się szczęście, że w ogóle nie zgubili ci bagażu. To naprawdę czarny punkt na mapie Londynu i całego kraju” – czytamy w jednym z komentarzy w internecie na temat lotniska Heathrow.

Najbardziej stresujące lotniska w Europie

1. Charles de Gaulle Airport, France

2. Schiphol Airport, The Netherlands

3. Heathrow, United Kingdom

4. Rome Airport, Italy

5. Athens Airport, Greece

6. Madrid Airport, Spain

7. Lisbon Airport, Portugal

8. Dublin Airport, Ireland

9. Berlin Airport, Germany

10. Zagreb Airport, Croatia

Duże lotniska zawsze borykają się z dużymi problemami

Słowa krytyki pod adresem Heathrow są zapewne uzasadnione, ale trzeba też mieć na uwadze, że wszystkie większe lotniska borykają się z podobnymi problemami. Na przykład jeśli chodzi o wskaźnik opóźnień w zakresie odlotów, to Heathrow notuje 1,8 na 5, natomiast największe lotnisko we Francji, im. Charles’a de Gaulle’a, ma ten wskaźnik na poziomie 2,3 na 5. Z kolei wskaźnik opóźnień lotów na lotnisku Schiphol w Amsterdamie wynosi 2,4 na 5. Dodajmy przy tym, że oba te lotniska obsłużyły w zeszłym roku mniej pasażerów niż lotnisko w Londynie. Lotnisko paryskie obsłużyło ok. 67,5 mln pasażerów, a lotnisko w Amsterdamie – ok. 62 mln pasażerów.

Teksty tygodnia

Ryanair ogranicza loty do Hiszpanii

Ryanair grozi kolejną redukcją lotów do Hiszpanii. Domaga się obniżki opłat lotniskowych przez operatora Aena.

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Świąteczne zakupy w Polsce tańsze niż w Niemczech? Wyniki testu zaskakują!

W Niemczech Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy a sklepu są zamknięte. Co ciekawe, wielu Niemców tego dnia przyjeżdża na zakupy świąteczne do Polski.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Przeczytaj także