piątek, 20 września, 2024

Tyle każdy podatnik w UK płaci za utrzymanie rodziny królewskiej

Brytyjska rodzina królewska czerpie dochody z trzech głównych źródeł: Majątku Korony, księstwa Lancaster i księstwa Kornwalii. Majątkiem Korony dysponuje rząd, który wypłaca z tego tytułu rodzinie królewskiej stałą roczną „pensję” – tzw. Sovereign Grant. Ile de facto wynosi ta dotacja dla suwerena i co to oznacza dla każdego śmiertelnika na Wyspach?

Sovereign Grant – stała „pensja” dla członków rodziny królewskiej

Majątek Korony, w skład którego wchodzą m.in. ekskluzywne nieruchomości w centrum Londynu, parki, lasy i pola uprawne, stanowi własność panującego monarchy, ale nie jest on jego własnością prywatną. Co to oznacza? Otóż chodzi o to, że monarcha brytyjski nie może takiego majątku sprzedać, a uzyskiwane z niego dochody oddawane są do dyspozycji rządu. W zamian za przekazanie Majątku Korony w ręce publiczne brytyjska rodzina królewska otrzymuje od rządu stałą pensję, a cały system dzielenia się majątkiem monarszym ze społeczeństwem w zamian za tzw. dotację dla suwerena sprawnie funkcjonuje od połowy XVIII w., czyli od czasu panowania Jerzego III.

W latach 2021-22 wielkość Sovereign Grant została ustalona na kwotę 86,3 mln funtów. Można zatem powiedzieć, że każdy brytyjski podatnik przeznaczył na utrzymanie brytyjskiej rodziny królewskiej 1,29 funta rocznie. Z dotacji dla suwerena finansowane są m.in. podróże służbowe monarchy oraz członków rodziny królewskiej, a także koszty zarządzania królewskimi nieruchomościami (w tym personelu). Z majątku tego nie są natomiast pokrywane wydatki na ochronę rodziny królewskiej.

Dochody rodziny królewskiej już wkrótce znacznie wzrosną

Jeszcze do niedawna królowa Elżbieta II otrzymywała w ramach Sovereign Grant 15 proc. zysków z Majątku Korony. Jednak w 2017 r. kwota dotacji została zwiększona do 25 proc., żeby pokryć koszty remontu Pałacu Buckingham oszacowanego na 370 mln funtów. W tym roku całkowita kwota dotacji wyniosła 86,3 mln funtów, z czego 51,8 mln funtów to kwota podstawowa, a 34,5 mln funtów to suma przeznaczona na prace renowacyjne w Pałacu Buckingham. Wydatki monarchii przekroczyły jednak kwotę przyznaną w ramach Sovereign Grant i wyniosły 107,5 mln funtów. To o 5 proc. więcej niż w latach 2021-2022, gdy kwota ta osiągnęła poziom 102,4 mln funtów.

Już teraz wiadomo jednak, że począwszy od 2025 r. rząd zwiększy dotację dla suwerena do 124,8 mln funtów, a w 2026 r. – do 126 mln funtów. Będzie to wzrost o 45 procent w porównaniu z obecną dotacją.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Skrócili greckie wakacje, bo w „hotelu czuli się jak w gigantycznym piecu”

Mieszkańcy Wysp odwołują wakacje przez upały na południu Europy

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?