Uchodźcy w Holandii mają trudności w łączeniu pracy i „inburgeringu”

Uchodźcy posiadający zezwolenie na pobyt w Holandii mają trudności ze znalezieniem równowagi między pracą a obowiązkowymi kursami integracyjnymi. W związku z tym niewielu z nich ma pracę w latach następujących po uzyskaniu zgody na pobyt, jak donosi portal informacyjny „De Telegraaf”.

Rok po otrzymaniu zezwolenia 25% mężczyzn i zaledwie 10% kobiet nadal ma pracę, a często są to „prace na pół etatu w sprzątaniu lub hotelarstwie”, jak podają holenderscy dziennikarze, powołując się przy tym na oficjalne dane z Centraal Bureau voor de Statistiek. Program integracyjny przeznaczony dla uchodźców szukających schronienia w Holandii został uruchomiony w 2021 roku.

Jak czytamy na łamach serwisu dutchnews.nl, został on zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej pomagać nowo przybyłym, łączyć obowiązkowe lekcje języka niderlandzkiego z pracą zarobkową. Jak się sprawdza? Jak się okazuje – nie najlepiej.

Z czym muszą mierzyć się uchodźcy w Holandii?

Liczba uchodźców posiadających pracę jest obecnie niższa niż przed wprowadzeniem tych rozwiązań, jak wynika z ustaleń badaczy z Regioplan, grupy doradczej współpracującej z lokalnymi władzami w zakresie wdrażania polityk krajowych.

Badania Regioplan obejmowały ankietę przeprowadzoną wśród tysięcy uchodźców posiadających zezwolenia na pobyt w Holandii. Obecnie około 100 000 osób w Holandii musi przejść przez oficjalny proces integracji, z których większość ma 2,5 roku na ukończenie kursów i zdanie wymaganych testów, jak uściślają dziennikarze dutchnews.nl.

Uchodźcy bez pracy mają prawo do zasiłków socjalnych podczas przechodzenia przez proces inburgeringu, a dziewięciu na dziesięciu ubiega się o zasiłki w pierwszym roku pobytu na uchodźstwie, jak wynika z danych CBS. W drugim roku liczba wniosków spadła do 63% w przypadku mężczyzn i do 70% w przypadku kobiet.

Dlaczego inburgering bywa tak trudny?

Łączenie pracy i inburgeringu jest trudne dla wielu osób. „Wynika to głównie z intensywności lekcji i braku jakiegokolwiek związku między lekcjami a pracą”, jak wnioskują eksperci z Regioplan. Niektórzy uchodźcy są zmuszeni zrezygnować z zatrudnienia, ponieważ lekcje pokrywają się z ich godzinami pracy.

Inni są zobowiązani do wykonywania pracy wolontariackiej, a nie płatnej, właśnie w ramach programu. Znów, jednego nie da się pogodzić z drugim. Wielu uchodźców twierdzi, że woleliby rozpocząć proces wcześniej, a dwie trzecie twierdzi, że ośrodki dla uchodźców powinny oferować więcej lekcji holenderskiego, jak podsumowano ze strony Regioplanu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polski imigrant zadźgał swojego rodaka przed kościołem

Polski imigrant mieszkający w Holandii padł ofiarą nożownika. Jak się okazało, domniemanym sprawcą tego przestępstwa jest... inny Polak

Holandia obniża podatki od 2025 roku. Zobacz ile zaoszczędzisz

Rząd holenderski wprowadził trzy, zamiast dwóch progów podatkowych i obniżył pierwszą, najmniejszą stawkę podatkową.

Polak sprawcą wypadku w Zaandam?

W wyniku zderzenia czołowego zginął 21-letni mężczyzna. Polski kierowca został zatrzymany jako potencjalny sprawca wypadku. Co wydarzyło się na holenderskiej drodze?

Polski sklep w Holandii zamknięty – efekt protestów okolicznych mieszkańców

2 stycznia swoje działanie zakończył Polski sklep w Roosendaal. Ostatni dzień otwarcia nie minął bez echa, szczególnie w związku z problemami i kontrowersjami, jakie przez lata wzbudzał sklep.

Płace w Holandii zanotowały największy wzrost od 40 lat

Według oficjalnych danych Centraal Bureau voor de Statistiek płace w Holandii wzrosły w 2024 roku średnio o 6,6%. Stanowi największy wzrost w skali ostatnich czterech dekad.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport