piątek, 20 września, 2024

UE chce budować silne więzi z nowym premierem UK. Ale nie pójdzie na ustępstwa

Unia Europejska jest otwarta na pogłębianie więzi z Wielką Brytanią i prawdopodobnie nowym premierem, który obejmie władzę po wyborach 4 lipca. Ale już teraz wiadomo, że Wspólnota nie zgodzi się na żadne radykalne ustępstwa względem UK.

Unia Europejska chce ściśle współpracować z UK

Wybory powszechne w Wielkiej Brytanii odbędą się już za nieco ponad miesiąc. I wszystko wskazuje na to, że wygra je Partia Pracy, która od dawna utrzymuje w sondażach ogromną przewagę nad Partią Konserwatywną. Unijni urzędnicy już teraz sygnalizują, że będą chcieli wzmacniać relacje z nowym premierem UK, ale też że nie pójdą na radykalne ustępstwa wobec Brytyjczyków. Jakiekolwiek nowe porozumienia, czy to dotyczące ułatwień w handlu świeżą żywnością, czy też na przykład wymiany studentów, będą wymagały od nowego rządu w Londynie zaakceptowania stosownych „zasad i obowiązków”.

– Jeśli Wielka Brytania będzie szukać bardziej pozytywnych stosunków, to [UE] będzie w tym zakresie otwierać drzwi. (…) Mamy potencjalnie dużo narzędzi w celu nawiązania bliższych relacji. Choć to oczywiście było na stole zawsze. Z tym oczywiście wiążą się specjalne obowiązki i zasady ze strony Wielkiej Brytanii – mówi anonimowo jeden z unijnych dyplomatów.

UE i UK nadal mają ze sobą wiele wspólnego

Pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, obie strony nadal mają ze sobą wiele wspólnego. A ich cele, pod względem politycznym czy gospodarczym, są zazwyczaj zbieżne. – Uważam, że jest wiele obszarów, w których musimy ściślej współpracować. Bardzo oczywistym przykładem jest polityka zagraniczna i bezpieczeństwa. (…) Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie stało się jeszcze bardziej oczywiste, że jako sojusznicy musimy ściśle współpracować – mówi otwarcie europosłanka Terry Reintke.

Unijni urzędnicy zwracają jednak uwagę na fakt, że już i tak wiele w stosunkach UK-UE zmieniło się pod rządami Rishiego Sunaka. Zwłaszcza po podpisaniu Porozumienia windsorskiego, które ułatwiło m.in. handel żywnością, transport zwierząt domowych czy rozstrzyganie wątpliwości w sprawie naliczania VAT.

– Nie ma takiego poczucia „o tak, teraz wreszcie nadchodzi rząd laburzystów”, ponieważ przez ostatnie półtora roku całkiem nieźle współpracowaliśmy z rządem konserwatystów. A stosunki UE–Wielka Brytania nie zajmują już tak dużo naszego czasu, jak kilka lat temu. Jeśli rząd Partii Pracy przedstawi pomysły i wiarygodne propozycje (…), to będziemy skłonni dyskutować i cieszyć się z takich rozmów – zaznacza inny unijny dyplomata.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?