UE chce budować silne więzi z nowym premierem UK. Ale nie pójdzie na ustępstwa

Unia Europejska jest otwarta na pogłębianie więzi z Wielką Brytanią i prawdopodobnie nowym premierem, który obejmie władzę po wyborach 4 lipca. Ale już teraz wiadomo, że Wspólnota nie zgodzi się na żadne radykalne ustępstwa względem UK.

Unia Europejska chce ściśle współpracować z UK

Wybory powszechne w Wielkiej Brytanii odbędą się już za nieco ponad miesiąc. I wszystko wskazuje na to, że wygra je Partia Pracy, która od dawna utrzymuje w sondażach ogromną przewagę nad Partią Konserwatywną. Unijni urzędnicy już teraz sygnalizują, że będą chcieli wzmacniać relacje z nowym premierem UK, ale też że nie pójdą na radykalne ustępstwa wobec Brytyjczyków. Jakiekolwiek nowe porozumienia, czy to dotyczące ułatwień w handlu świeżą żywnością, czy też na przykład wymiany studentów, będą wymagały od nowego rządu w Londynie zaakceptowania stosownych „zasad i obowiązków”.

- Advertisement -

– Jeśli Wielka Brytania będzie szukać bardziej pozytywnych stosunków, to [UE] będzie w tym zakresie otwierać drzwi. (…) Mamy potencjalnie dużo narzędzi w celu nawiązania bliższych relacji. Choć to oczywiście było na stole zawsze. Z tym oczywiście wiążą się specjalne obowiązki i zasady ze strony Wielkiej Brytanii – mówi anonimowo jeden z unijnych dyplomatów.

UE i UK nadal mają ze sobą wiele wspólnego

Pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, obie strony nadal mają ze sobą wiele wspólnego. A ich cele, pod względem politycznym czy gospodarczym, są zazwyczaj zbieżne. – Uważam, że jest wiele obszarów, w których musimy ściślej współpracować. Bardzo oczywistym przykładem jest polityka zagraniczna i bezpieczeństwa. (…) Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie stało się jeszcze bardziej oczywiste, że jako sojusznicy musimy ściśle współpracować – mówi otwarcie europosłanka Terry Reintke.

Unijni urzędnicy zwracają jednak uwagę na fakt, że już i tak wiele w stosunkach UK-UE zmieniło się pod rządami Rishiego Sunaka. Zwłaszcza po podpisaniu Porozumienia windsorskiego, które ułatwiło m.in. handel żywnością, transport zwierząt domowych czy rozstrzyganie wątpliwości w sprawie naliczania VAT.

– Nie ma takiego poczucia „o tak, teraz wreszcie nadchodzi rząd laburzystów”, ponieważ przez ostatnie półtora roku całkiem nieźle współpracowaliśmy z rządem konserwatystów. A stosunki UE–Wielka Brytania nie zajmują już tak dużo naszego czasu, jak kilka lat temu. Jeśli rząd Partii Pracy przedstawi pomysły i wiarygodne propozycje (…), to będziemy skłonni dyskutować i cieszyć się z takich rozmów – zaznacza inny unijny dyplomata.

Teksty tygodnia

Alarmujący wzrost ubóstwa wśród dzieci w UK. Lekarze ostrzegają przed kryzysem

Ponad 75 procent pediatrów potwierdza, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalnie wzrosła liczba przypadków chorób związanych z ubóstwem. Lekarze ostrzegają również przed „nieznośnym poziomem” biedy wśród dzieci w Wielkiej Brytanii.

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie