Virgin planuje połączenie kolejowe pod kanałem La Manche

Czy Eurostar odczeka się konkurencji? Virgin Group ogłosiła plany uruchomienia połączenia kolejowego przez kanał La Manche. W tym celu chce zainwestować 700 mln funtów. Firma Richarda Bransona ma w planach trasy z Londynu do Paryża, Brukseli i być może Amsterdamu.

Virgin Group już wcześniej działało w branży kolejowej. Firma obsługiwała pociągi międzymiastowe w Wielkiej Brytanii, m.in. między Londynem i Glasgow.

- Advertisement -

Natomiast teraz chce konkurować z Eurostarem, który przewozi pasażerów z Wysp do kontynentalnej Europy.

Nowe połączenie kolejowe pod kanałem La Manche?

W planach jest uruchomienie połączeń kolejowych o wysokiej częstotliwości. Mogłyby one funkcjonować pod koniec dekady, w okolicach 2030 roku. Virgin ma ambicję, aby stać się pierwszym rywalem Eurostar, który od 30 lat przewozi pasażerów kolejowych pod konałem La Manche.

W tym celu Virgin Group ​​zamierza pozyskać 300 mln funtów kapitału własnego. Następnie, 400 mln funtów ma zostać pozyskane w ramach pożyczki, jak podaje „Financial Times”. Firma założona przez brytyjskiego miliardera poinformowała, że ​​planuje również zostać „głównym” inwestorem, pomagając zapewnić początkowy kapitał niezbędny do realizacji projektu, jak podaje serwis informacyjny BBC.

Virgin Group wchodzi do gry

– Trasa przez kanał La Manche jest gotowa na zmiany. Z pewnością pasażerowie skorzystaliby na pojawieniu się konkurencji – komentował rzecznik prasowy Virgin Group. – Chociaż Virgin nie zdecydował się jeszcze na uruchomienie usługi, poszukujemy inwestorów o podobnych poglądach w tej kwestii. Chętnych do inwestowania razem z Virgin. Póki co jesteśmy zachwyceni postępem, jaki udało nam się do tej pory osiągnąć – dodaje.

Tymczasem operator tunelu pod kanałem La Manche, Getlink, i dworzec kolejowy St Pancras w Londynie zgodziły się współpracować w celu zwiększenia liczby połączeń między Wielką Brytanią a Francją. Rozważa się też otwarcie tras kolejowych do Niemiec i Szwajcarii. Władze St Pancras zamierzają potroić liczbę pasażerów mogących przejeżdżać przez miasto w godzinach szczytu.

Firma Richarda Bransona ma w planach trasy z Londynu do Paryża, Brukseli i być może Amsterdamu.
Virgin planuje połączenie kolejowe pod kanałem La Manche (fot: Getty Images)

Przełamanie monopolu Eurostar

Jak podaje BBC, Virgin nie jest jedyną firmą rozważającą uruchomienie usług na trasie Londyn-Paryż. Hiszpańska spółka kolejowa Evolyn ogłosiła już wcześniej plany uruchomienia szybkiej linii łączącej stolice Wielkiej Brytanii i Francji. Trasa ta jest określana jako „strategiczna i ciesząca się dużym zainteresowaniem”. Evolyn poinformowało, że w 2023 osiągnęło porozumienie w sprawie zakupu 12 pociągów dużych prędkości od francuskiego producenta Alstom.

Przeszkodą do przełamania monopolu Eurostar na kanale La Manche jest spór o dostęp do dworca w Leyton. Położony na wschodzie Londynu służy Eurostarowi do utrzymywania pociągów. Z tego powodu zarówno Virgin, jak i Evolyn zwróciły się do Office of Rail and Road. Z kolei ORR zleciło niezależne badanie mające na celu ocenę przepustowości bazy Temple Mills.

Kolej pod kanałem la Manche

Od 1994 roku kanał La Manche można pokonać pociągiem Eurostar. Koleje duże prędkości kursuje ze stacji St. Pancras w Londynie przez Ashford w hrabstwie Kent do miast i portów we Francji i Belgii. Pociągi pokonują English Channel korzystając z Eurotunelu. Podróż na trasie Londyn – Paryż zajmuje obecnie 2 godziny i 15 minut, a Londyn – Bruksela to godzina i 51 minut.

Teksty tygodnia

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie