W Irlandii znikną automaty z papierosami. Rząd chce chronić młodych ludzi

Rząd Irlandii zaostrza prawo dotyczące sprzedaży papierosów i innych wyrobów zawierających nikotynę. Za trochę ponad rok z pubów, restauracji i lokali rozrywkowych znikną automaty z papierosami i e-papierosami.

Irlandia dobrze radziła sobie z walką z uzależnieniem od nikotyny. Ale do czasu

Rząd Irlandii nie jest zadowolony z postępów robionych w walce z uzależnieniem społeczeństwa od nikotyny. W ciągu dekady od wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych (2004 r.), liczba osób palących obniżyła się z 27 proc. do 18 proc. Ale później nastąpiła długotrwała stagnacja i wskaźnik dotyczący stopnia uzależnienia społeczeństwa od nikotyny nie chciał nawet drgnąć. I o ile jeszcze dziesięć lat temu władze optymistycznie patrzyły w przyszłość, sadząc, że już w 2025 r. Irlandia będzie się mogła uznać za społeczeństwo wolne od tytoniu, to obecnie nastroje w tym względzie nie są najlepsze. Tym bardziej, że po nikotynę znów chętnie sięgają ludzie młodzi. A koncerny tytoniowe kuszą ich już nie tyle samymi papierosami, ile modnymi e-papierosami.

- Advertisement -

Statystyki pokazują, że wśród nastolatków w Irlandii wzrasta użycie e-papierosów, co jest tylko przedsionkiem do sięgnięcia po tradycyjne papierosy. Dane za 2019 r. pokazały, że po e-papierosy sięga co piąty 16-latek, czyli dwukrotnie więcej niż w 2015 r. Z kolei dane za 2018 r. pokazały, że e-papierosy pali co dziesiąty nastolatek w wieku od 12 do 17 lat.

Automaty z papierosami i e-papierosami znikną z przestrzeni publicznej

Aby walczyć z uzależnieniem od nikotyny, a tym bardziej z sięganiem po papierosy i e-papierosy przez młodych ludzi, władze Irlandii wprowadzą zakaz sprzedaży tych wyrobów w automatach. Urządzenia takie, w liczbie ok. 4000 w całym kraju, można napotkać w pubach, restauracjach i innych lokalach o charakterze gastronomicznym lub rozrywkowym. I choć w automatach można płacić tylko przy pomocy specjalnych żetonów lub kart otrzymanych od obsługi, to i tak stanowią one miejsca, w których młodym ludziom znacznie łatwiej jest nabyć wyroby tytoniowe.

Minister zdrowia Stephen Donnelly potwierdził właśnie, że automaty z papierosami i e-papierosami znikną na stałe z Irlandii we wrześniu 2025 r.

Przeczytaj także

Milion euro za dom? Rząd tłumaczy się z porażki mieszkaniowej

Irlandzki rząd został zmuszony do tłumaczenia się z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu się z programu partnerstwa publiczno-prywatnego, który miał dostarczyć tysiące domów w Dublinie i sąsiednich hrabstwach.

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

250 euro dla osób na niepełnym etacie

Part-Time Job Incentive Scheme (PTJI) to świadczenie przyznawane w Irlandii. Przysługuje osobom na niepełnym etacie. 250 euro dla każdej osób na niepełnym etacie to kwota, która może wiele zmienić.

Mundurki szkolne i elektronika dla uczniów rujnują budżety rodzin

W Irlandii rodzice mierzą się z bardzo wysokimi kosztami przygotowania dzieci do roku szkolnego. Jednym z głównych wydatków są mundurki, które w większości przypadków trzeba kupować w sklepie wyznaczonym przez szkołę.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport