W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego. Lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości w imieniu osoby zakwalifikowanej do pomocy.

System pomaga najbiedniejszym w opłaceniu czynszu na rynku prywatnym. Powstał jako odpowiedź na brak mieszkań socjalnych. Dlatego wspiera osoby o niskich dochodach w znalezieniu dachu nad głową. Dzięki HAP osoby zakwalifikowane do pomocy mieszkaniowej mogą wynająć mieszkanie. Wówczas lokalne władze pokrywają część czynszu. Natomiast resztę dopłaca najemca, zależnie od swoich możliwości finansowych. To rozwiązanie miało odciążyć system mieszkań socjalnych i ograniczyć bezdomność.

- Advertisement -

W Irlandii spadła liczba mieszkań socjalnych

W Irlandii liczba dostępnych mieszkań socjalnych drastycznie spadła, co potwierdza najnowszy raport organizacji Simon Communities of Ireland. Dane są martwiące. W marcu 2025 roku w ramach programu Housing Assistance Payment (HAP) dostępne były jedynie 38 nieruchomości do wynajęcia w całym kraju. Dodatkowo aż 84% znajdowało się w Dublinie. W dziesięciu z szesnastu badanych obszarów, w tym w miastach takich jak Cork, Galway, Limerick czy Sligo, nie było żadnych mieszkań dostępnych. Nawet w ramach  podwyższonych limitów HAP. ​

System HAP niewiele pomaga. Mieszkań socjalnych w Irlandii jest niewiele.
System HAP niewiele pomaga. Mieszkań socjalnych w Irlandii jest niewiele. fot. freepik

Organizacja Simon Communities of Ireland alarmuje, że brak dostępnych mieszkań w ramach HAP zmusza wiele rodzin do pozostania w tymczasowych schroniskach lub do ponoszenia nadmiernych kosztów wynajmu, co pogłębia kryzys mieszkaniowy w kraju. ​

Czy system HAP ma szansę działać?

Czy system HAP naprawdę rozwiązuje problemy mieszkaniowe w Irlandii, czy jedynie maskuje je na krótką metę? Choć jego założeniem było wsparcie najbiedniejszych rodzin w dostępie do mieszkań na rynku prywatnym, coraz częściej mówi się o tym, że HAP sztucznie napędza ceny najmu. Zwiększa popyt bez realnego wpływu na podaż. W efekcie często podnosi tylko ceny rynkowe najmu.

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych, a program – choć elastyczny – nie nadąża za gwałtownie rosnącymi czynszami. Dlatego wiele osób pozostaje wciąż „zamkniętych poza rynkiem”, zmuszonych do wynajmu ponad swoje możliwości lub życia w tymczasowych ośrodkach. Czy zatem HAP to realna pomoc, czy tylko łatka przykrywająca systemowy kryzys mieszkaniowy?

Przeczytaj także

Milion euro za dom? Rząd tłumaczy się z porażki mieszkaniowej

Irlandzki rząd został zmuszony do tłumaczenia się z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu się z programu partnerstwa publiczno-prywatnego, który miał dostarczyć tysiące domów w Dublinie i sąsiednich hrabstwach.

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

250 euro dla osób na niepełnym etacie

Part-Time Job Incentive Scheme (PTJI) to świadczenie przyznawane w Irlandii. Przysługuje osobom na niepełnym etacie. 250 euro dla każdej osób na niepełnym etacie to kwota, która może wiele zmienić.

Mundurki szkolne i elektronika dla uczniów rujnują budżety rodzin

W Irlandii rodzice mierzą się z bardzo wysokimi kosztami przygotowania dzieci do roku szkolnego. Jednym z głównych wydatków są mundurki, które w większości przypadków trzeba kupować w sklepie wyznaczonym przez szkołę.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport