Większość brexitowców zaakceptowałaby swobodny przepływ osób

Z najnowszego sondażu wynika, że większość osób, które głosowały za Brexitem, teraz zaakceptowałyby swobodny przepływ osób. Aby uzyskać dostęp do jednolitego rynku.

Ogólnoeuropejskie badanie wykazało wzajemne pragnienie państw członkowskich do bliższych relacji z Wielką Brytanią. Zwłaszcza w kontekście niepewnej sytuacji na świecie. W tym wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA.

- Advertisement -

Poparcie dla swobodnego przepływu osób

Raport przeprowadził think tank – Europejska Rada Stosunków Zagranicznych (ECFR). Wykazał on, że globalne wydarzenia polityczne „fundamentalnie zmieniły kontekst” stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Okazało się także, że obecnie większość Brytyjczyków, którzy głosowali za Brexitem, zaakceptowałaby teraz powrót do swobodnego przepływu osób. W zamian za dostęp do jednolitego rynku.

Jak podsumowano w raporcie ECFR: „Po obu stronach kanału La Manche panuje zdumiewająca zgoda co do tego, że nadszedł czas na ponowną ocenę stosunków między Unią Europejską a Wielką Brytanią”.

W każdym z badanych krajów najpopularniejszą opcją był wybór bliższych stosunków między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Opinia ta wyprzedziła nawet stanowisko rządu w tej sprawie.

Sondaż przeprowadzono wśród ponad 9000 osób w Wielkiej Brytanii i pięciu krajach UE – w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Dokonano tego po listopadowym zwycięstwie Trumpa w wyborach.

Entuzjastycznie nastawieni Brytyjczycy

Badanie wykazało, że największym entuzjazmem w odnowieniu więzi między UK i UE wykazali się Brytyjczycy. Aż 54 proc. Brytyjczyków, którzy głosowali za Brexitem, stwierdziło, że w zamian za dostęp do jednolitego rynku, zaakceptowaliby teraz pełną swobodę przepływu osób.

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że ostatnie rekordowe wyniki dotyczące migracji netto do Wielkiej Brytanii pokazały nieskuteczność Brexitu w kontekście ograniczenia napływu imigrantów.

Z kolei wśród wszystkich osób biorących udział w sondażu 68 proc. respondentów poparło swobodę przepływu osób w zamian za dostęp do jednolitego rynku. 19 proc. badanych było przeciwnych. A większość poparła ten pomysł w każdej z partii, z wyjątkiem Reform UK (44 proc. jej wyborców poparło ten pomysł).

Teksty tygodnia

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Przyjechała do UK studiować. Błędy Home Office uniemożliwiły jej podjęcie pracy

Studentka, która przyjechała do Wielkiej Brytanii pięć lat temu, tkwi w zawieszeniu i nie może podjąć pracy ze względu na błędy Home Office.

Dlaczego klasyczny adblocker to za mało w 2025 roku? Surfshark CleanWeb idzie o krok dalej

Surfshark CleanWeb to coś więcej niż blokada reklam. To zaawansowana ochrona prywatności i sposób na realne bezpieczeństwo w sieci w 2025 roku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie