Większość brexitowców zaakceptowałaby swobodny przepływ osób

Z najnowszego sondażu wynika, że większość osób, które głosowały za Brexitem, teraz zaakceptowałyby swobodny przepływ osób. Aby uzyskać dostęp do jednolitego rynku.

Ogólnoeuropejskie badanie wykazało wzajemne pragnienie państw członkowskich do bliższych relacji z Wielką Brytanią. Zwłaszcza w kontekście niepewnej sytuacji na świecie. W tym wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Poparcie dla swobodnego przepływu osób

Raport przeprowadził think tank – Europejska Rada Stosunków Zagranicznych (ECFR). Wykazał on, że globalne wydarzenia polityczne „fundamentalnie zmieniły kontekst” stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Okazało się także, że obecnie większość Brytyjczyków, którzy głosowali za Brexitem, zaakceptowałaby teraz powrót do swobodnego przepływu osób. W zamian za dostęp do jednolitego rynku.

Jak podsumowano w raporcie ECFR: „Po obu stronach kanału La Manche panuje zdumiewająca zgoda co do tego, że nadszedł czas na ponowną ocenę stosunków między Unią Europejską a Wielką Brytanią”.

W każdym z badanych krajów najpopularniejszą opcją był wybór bliższych stosunków między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Opinia ta wyprzedziła nawet stanowisko rządu w tej sprawie.

Sondaż przeprowadzono wśród ponad 9000 osób w Wielkiej Brytanii i pięciu krajach UE – w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Dokonano tego po listopadowym zwycięstwie Trumpa w wyborach.

Entuzjastycznie nastawieni Brytyjczycy

Badanie wykazało, że największym entuzjazmem w odnowieniu więzi między UK i UE wykazali się Brytyjczycy. Aż 54 proc. Brytyjczyków, którzy głosowali za Brexitem, stwierdziło, że w zamian za dostęp do jednolitego rynku, zaakceptowaliby teraz pełną swobodę przepływu osób.

Warto zwrócić także uwagę na fakt, że ostatnie rekordowe wyniki dotyczące migracji netto do Wielkiej Brytanii pokazały nieskuteczność Brexitu w kontekście ograniczenia napływu imigrantów.

Z kolei wśród wszystkich osób biorących udział w sondażu 68 proc. respondentów poparło swobodę przepływu osób w zamian za dostęp do jednolitego rynku. 19 proc. badanych było przeciwnych. A większość poparła ten pomysł w każdej z partii, z wyjątkiem Reform UK (44 proc. jej wyborców poparło ten pomysł).

Teksty tygodnia

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Promocje na Wielkanoc w brytyjskich supermarketach

Szykuje się zaostrzenie „wojny cenowej” między największymi supermarketami na Wyspach z okazji zbliżających się świąt. Konsumenci mogą zacierać ręce...

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie