Wizz Air wypłaci pasażerom zaległe zwroty kosztów. Sprawdź, komu przewoźnik ponownie rozpatrzył wniosek

Wizz Air znany jest z, delikatnie mówiąc, niezbyt dobrego traktowania pasażerów w przypadku  odwołanych lub spóźnionych lotów. Linia lotnicza notorycznie odmawia pokrycia kosztów pasażerów, co jest niezgodne z prawem. Na szczęście Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że Wizz Air ponownie rozpatrzył 25 000 roszczeń pochodzących od pasażerów z UK. I że przyznał zwrot kosztów w około 6000 przypadkach. Łączna kwota roszczeń oscyluje wokół 1,2 miliona funtów. 

Linie lotnicze Wizz Air poszły na współpracę

Kilka miesięcy temu pisaliśmy na łamach „Polish Express”, że Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (Civil Aviation Authority, CAA) podjął działania zmuszające linie lotnicze Wizz Air do zwrotu kosztów pasażerom, których loty zostały odwołane w ciągu kilkunastu miesięcy poprzedzających lipiec 2023 r.. CAA uznało wówczas, że sposób traktowania pasażerów przez węgierskiego przewoźnika był nie do zaakceptowania. I w świetle najnowszych informacji można uznać, że działania podjęte przez CAA przyniosły oczekiwany skutek. Wizz Air ponownie rozpatrzył 25 000 roszczeń pochodzących od pasażerów z Wielkiej Brytanii. I przychylił się do wysuwanych twierdzeń w przypadku blisko jednej czwartej. Wskutek tego prawie 6000 pasażerów otrzyma zwrot kosztów na łączną kwotę 1,2 miliona funtów.

Za co Wizz Air musi zapłacić pasażerom?

Wizz Air został zmuszony do działania przez Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego, ponieważ bardzo niechętnie rozpatrywał wnioski pasażerów, którzy w związku z odwołanymi lotami musieli zorganizować sobie podróż w inny sposób. Obejmowało to zarówno zakup biletów u innych przewoźników, jak i transfer z i na alternatywne lotnisko oraz czasami także wykup przymusowego noclegu w hotelu. Zgodnie z prawem każdy przewoźnik, który z jakiegoś powodu odwoła swoje loty i nie zapewni pasażerom innego połączenia w ustalonym czasie, ma obowiązek pokrycia poszkodowanym pasażerom kosztów połączeń znalezionych na własną rękę. A także wszelkich dodatkowych, związanych z tym kosztów.

I tu właśnie węgierski przewoźnik nie wywiązał się z ciążących na nim zobowiązań. Jednak po interwencji CAA, Wizz Air obiecał wprowadzenie zmian w swoich zasadach, procedurach i w sposobie komunikacji z pasażerami. A do tego węgierski przewoźnik zapowiedział ponowne rozpatrzenie otrzymanych roszczeń. Zwłaszcza tych przypadających na okres od 18 marca 2022 r. Roszczenia z tego okresu miały zostać rozpatrzone automatycznie. Natomiast roszczenia starsze (do sześciu lat wstecz) wciąż mogą zostać rozpatrzone na wniosek zainteresowanych pasażerów.

Pasażerowie Wizz Air będą mogli liczyć na lepsze usługi

– To dobra wiadomość dla pasażerów. Choć nasze obawy potwierdziły się, co widać po wyniku naszych działań. Z zadowoleniem przyjmujemy jednak kroki podjęte przez Wizz Air. Po [początkowym] niedostatecznie dobrym traktowaniu pasażerów, którzy doświadczyli zakłóceń. Linie lotnicze powinny rutynowo opiekować się pasażerami i stać na straży ich praw w przypadku opóźnionych lub odwołanych lotów. Pasażerowie mają pełne prawo oczekiwać, że ich roszczenia zostaną rozpatrzone szybko, sprawnie i zgodnie z przepisami. Dzięki ostatnim działaniom pasażerowie będą mogli liczyć na lepszą komunikację z Wizz Air – zaznaczył dyrektor ds. konsumentów CAA Paul Smith.

A sprawę skomentowała też dyrektor zarządzająca Wizz Air UK, Marion Geoffroy. – Cieszymy się, że Urząd Lotnictwa Cywilnego dostrzegł znaczące kroki podjęte przez Wizz Air w celu poprawy jakości dla naszych klientów. Jak wszystkie linie lotnicze w Europie, latem 2022 r. stanęliśmy przed bezprecedensowymi wyzwaniami operacyjnymi. Ale wprowadzone przez nas ulepszenia doprowadziły do lepszej obsługi klientów. A nasze wyniki w 2023 r. należały do najlepszych w branży. Widzimy znaczny wzrost poziomu zadowolenia naszych klientów. I pozostajemy w pełni zaangażowani w dalsze doskonalenie naszych usług w roku 2024 i latach kolejnych – powiedziała.

Jakie prawa mają pasażerowie?

Pasażerowie, którym odwołano lot, mają prawo do następujących świadczeń zgodnie z rozporządzeniem UE 261/2004https://konsument.gov.pl/opozniony-odwolany-lot/:

• Zwrot kosztu biletu lub zaoferowanie innego połączenia z punktem docelowym.

• Opieka, która obejmuje posiłki, napoje, rozmowy telefoniczne, maile, zakwaterowanie w hotelu i transport między lotniskiem a hotelem, w zależności od czasu oczekiwania na lot zastępczy.

• Odszkodowanie w wysokości od 250 do 600 euro, chyba że lot został odwołany z powodu nadzwyczajnych okoliczności lub pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu przynajmniej na 2 tygodnie przed planowanym lotem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoich prawach jako pasażer lotniczy, polecam Ci zapoznać się z artykułami, które znalazłam w wynikach wyszukiwania. Tam znajdziesz więcej informacji o zasadach i sposobach dochodzenia swoich roszczeń.

^1^]: [Rozporządzenie nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 r. ustanawiającym wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Podwyżka opłat za czynności konsularne w Wielkiej Brytanii

1 stycznia 2025 wzrosła wysokość opłat konsularnych ponoszonych przez Polaków mieszkających w UK. O ile wzrosły ceny za czynności konsularne?

Jaki supermarket w UK był najtańszy w grudniu 2024?

Najtańszy supermarket w UK - która z popularnych sieci handlowych na Wyspach oferuje najkorzystniejsze ceny?

Inflacja w UK notuje niespodziewany spadek w grudniu 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii w grudniu 2024 niespodziewanie spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Drożyzna w UK w 2025 – wyższe ceny efektem podwyżek podatków i płac?

Ponad połowa firm w UK planuje podnieść ceny w...

W 2024 prawie 170 tys. pracowników handlu detalicznego straciło pracę w UK

Prawie 170 000 pracowników zatrudnionych w brytyjskim sektorze retail straciło pracę w mijającym roku. Głównym powodem takiej sytuacji były upadki rozpoznawalnych marek.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie