Decydujący się na powrót do kraju lub na dalszą emigrację nasi czytelnicy pytają nas o formalności, których trzeba dopełnić w przypadku swoich zwierząt domowych. Pamiętajmy, że zasady przewozu zwierząt z UK do krajów UE uległy zmianie od 1 stycznia 2021 roku.
Jeśli decydujemy się na powrót ze swoim pupilem (psem, kotem lub fretką) do kraju lub po prostu chcemy go zabrać ze sobą w podróż do któregoś z państw Unii Europejskiej z Wielkiej Brytanii, musimy pamiętać o zasadach, które obowiązują od 1 stycznia 2021 roku.
Powrót do Polski z UK z psem lub kotem
Nasi czytelnicy planujący powrót do Polski ze zwierzęciem domowym pytają nas o formalności, jakich musza dopełnić. Jak możemy przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: „w przypadku niehandlowego przemieszczania w ramach podróży ze zwierzętami z Wielkiej Brytanii do UE konieczne jest:
– prawidłowe oznakowanie zwierzęcia,
– ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
– świadectwo zdrowia (przy każdorazowym wjeździe do UE)”.
Niestety paszport wydany na Wyspach nie jest już dokumentem, który umożliwia wjazd na teren Unii Europejskiej i musimy posiadać świadectwo zdrowia. Należy także pamiętać, że w przypadku wwożenia do krajów UE zwierząt domowych, musimy przedstawić je do kontroli w wyznaczonym punkcie wjazdu podróżnych.
Co oznacza prawidłowe oznakowanie zwierzęcia?
Zarówno psy, koty jak i fretki przy przewożeniu z Wysp do UE musimy odpowiednio oznakować, co robi się za pomocą wszczepienia transpondera lub czytelnego tatuażu wykonanego przed 3 lipca 2011 roku.
Transponder to przeznaczone tylko do odczytu pasywne urządzenie identyfikujące, które wykorzystuje określoną częstotliwość radiową (tzw. mikroczip).
Dokumenty do przewozu zwierząt
Jeśli planujemy podróż ze zwierzęciem z UK do UK, musimy zadbać o takie dokumenty jak:
– paszport, który wystawiany jest przez upoważnionego lekarza weterynarii
– gdy zwierzę podróżuje razem z osobą, która nie jest jego właścicielem, pamiętajmy, że właściciel musi wystawić pisemne upoważnienie dla zwierzęcia do przemieszczania o charakterze niehandlowym
– w przypadku, gdy zwierząt jest ponad 5, konieczne jest świadectwo zdrowia.