Wyniki sondy: Czy Polacy zostali w UK dla pieniędzy?

Nie da się ukryć, że Brexit wiele zmienił w postrzeganiu przez Polaków Wielkiej Brytanii. Czy jednak ci, którzy tutaj zostali, podjęli taką decyzję wyłącznie ze względów finansowych? Oto, co na ten temat twierdzą Polacy.

Pod koniec czerwca przeprowadziliśmy sondę wśród naszych Czytelników, w której podjęliśmy temat z jednej z grup na Facebooku i zapytaliśmy o to, czy faktycznie uważają, że wielu Polaków zostało na Wyspach po Brexicie dla pieniędzy…

- Advertisement -

Po pełnych dwóch miesiącach publikujemy wyniki sondy, a także komentarze naszych Czytelników, którymi zechcieli się z nami podzielić.

Czy Polacy zostają w UK tylko ze względów finansowych?

Opinii na temat powodów, dla których nasi rodacy zostają w Wielkiej Brytanii, jest wiele. Za każdą z nich kryje się indywidualna historia i indywidualne doświadczenia. Postanowiliśmy przytoczyć w pierwszej kolejności komentarze naszych Czytelników, aby ukazać większe zróżnicowanie, a dopiero później wyniki sondy, które dają bardziej jednoznaczny wynik.

Komentując temat powodu pozostania na Wyspach, jeden z naszych Czytelników napisał: „Jest łatwiej żyć. Prostsze zasady, a gdy wracasz do PL, zderzasz się z biurokracją i chamstwem urzędników, którzy sądzą, że mogą decydować o czyimś jestestwie.”

Inna Czytelniczka zaprzeczyła motywacji finansowej w kwestii pozostania w Wielkiej Brytanii: „Jakich pieniędzy? Tutaj żyję, tutaj pracuję, do Polski owszem odwiedzić rodzinę i tyle. Kto mieszka w Anglii prawie 20 lat, ciężko mu zacząć życie w Polsce. Może kiedyś na emeryturze, ale nie teraz.”

Pojawiły się też negatywne opinie dotyczące dalszego życia w UK: „Ludzie fałszywi, uprzedzeni, trochę brud. Ale idzie się przyzwyczaić. Nie trzeba się bratać z tubylcami, a lepsze pieniądze wynagrodzą mniejsze troski. Najgorsza jest tęsknota za krajem, nie wszyscy sobie z tym dobrze radzą.”

Ktoś inny w podobnym tonie napisał: „Służba zdrowia gorsza niż w Afryce, edukacja dopiero teraz ulega poprawie, domy z kartonów i zapleśniałe (ale 4 x droższe niż w PL), tubylcy fałszywi, pogoda do d….. Jak ktoś normalny, z wyboru tu zostaje, to tylko ze względu na kasę. Albo nie ma do czego wracać w Polsce. Przecież tak było zawsze. Niby jakie inne powody mogą tu ludzi trzymać?”

Pojawiły się jednak też bardziej optymistyczne opinie: „Ktoś, kto ciężko pracował 18 lat na dobre i dostatnie życie w UK, nie zwinie nagle dorobku życia i nie pojedzie w nieznane. Mi i rodzinie nic tu nie brakuje, a mając swoje lata na karku cieszę się, że żyję bez trosk i problemów. I stać mnie i rodzinę na szczęśliwe spędzanie czasu razem.”

Wyniki naszej sondy

W samym wyniku sondy widać już większą jednoznaczność opinii. Większość osób (65 proc.) uważa, że „wielu Polaków zostało po Brexicie w UK dla pieniędzy. Pozostałe 35 proc. osób, które wzięło udział w sondzie, jest przeciwnego zdania.

Warto również wspomnieć, że temat na Facebooku także wzbudził skrajne emocje. Jeden z użytkowników portalu społecznościowego napisał wprost: „Ja nie żyję tu dla pieniędzy. Jestem, bo ten kraj mi się podoba. Wszystko lub prawie wszystko jest lepiej ułożone jak w Polsce. Ten kraj istnieje dla ludzi tu mieszkających. Polska to kraj dla elit, nie dla ludu”.

Ktoś inny w wyważony sposób dodał: „Biorąc pod uwagę ceny i obecne zarobki nie sądzę, iż to pieniądz jest najważniejszy. Biorąc pod uwagę, że większość Polaków zarabia minimum lub niewiele więcej. Już raczej benefity, gdyż w UK na benefitach żyje się znacznie lepiej niż w PL. Są też indywidualne wybory i różne przyczyny. Nie możemy generalizować.”

Teksty tygodnia

Tysiące pracowników odczują skutki kontroli na granicy Polski z Niemcami

W poniedziałek 7 lipca Polska oficjalnie przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Decyzja była odpowiedzią na wcześniejsze zaostrzenie kontroli po stronie niemieckiej. Skutki gospodarcze tego kroku zaczynają już być widoczne zwłaszcza w regionach przygranicznych.

Uważaj na to oszustwo na lotnisku. Większość ludzi nawet nie wie, że została okradziona

Jeśli w tym roku planujesz wyjazd za granicę, zachowaj ostrożność wobec nowego oszustwa na lotnisku. Złodzieje polują na turystów, którzy właśnie przylecieli na wakacje, a ich celem są wartościowe przedmioty należące do podróżnych.

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Ile osób w Wielkiej Brytanii nie płaci podatku lokalnego i co za to grozi?

Ile osób w UK nie płaci podatku lokalnego i jakie są tego przyczyny? Co grozi za dług oraz jak wyglądają średnie stawki?

Fałszywe ojcostwa, fikcyjne meldunki. System socjalny traci miliony przez cwaniaków!

Niemieckie urzędy pracy informują o coraz częstszych przypadkach wyłudzania świadczeń. Przybiera to formę zorganizowanych działań. System socjalny na cwaniactwie ludzi traci miliony rocznie.

Przeczytaj także