Ile żyją wysocy ludzie? Naukowcy są zgodni

Ile żyją wysocy ludzie? Czy wzrost ma wpływ na długość życia? Co na ten temat sądzą naukowcy?

Większość z nas chciałaby być nieco wyższa, a wzrost jest często utożsamiany w władzą. Jednak niesie on też ze sobą ryzyko zdrowotne. Wysocy ludzie mają mniejsze szanse na długie życie, częściej też chorują – twierdzą badacze z Uniwersytetu w Glasgow w Szkocji i norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Co ma wzrost do długości życia?

Wszystko wiąże się ponoć z DNA. Łańcuchy tego kwasu zawierają najważniejsze informacje determinujące wygląd i funkcjonowanie naszych organizmów, w tym także postępy procesu starzenia.

Zmiany w DNA wpływające na większy wzrost wpływają też na parametry starzenia w sposób nie tylko zauważalny, ale powtarzalny do tego stopnia, że wyniki swych badań naukowcy ogłosili w prestiżowym biuletynie Królewskiego Towarzystwa Nauk Biologicznych.

W przyrodzie daje się zauważyć zjawisko, które mogłoby przeczyć obserwacjom naukowców – duże gatunki zwierząt żyją przecież dłużej niż małe. Choćby taki słoń cieszy się dłuższym życiem niż mysz. Jednak ta zasada nie dotyczy osobników wewnątrz jednego gatunku – dowiedli naukowcy prowadzący badania pod kierunkiem profesora Pata Monaghana.

Ile żyją wysocy ludzie?

Badania wskazują, że wysocy ludzie statystycznie mogą żyć nieco krócej niż osoby o niższym wzroście. Różnice te są jednak niewielkie—średnio osoby bardzo wysokie (np. powyżej 190 cm) mogą mieć o około 2–5 lat krótszą oczekiwaną długość życia w porównaniu do osób średniego wzrostu.

Dlaczego wysocy ludzie mają żyć krócej?

  • Wyższe ciało wiąże się często z większym obciążeniem serca i układu krążenia.
  • Wysoki wzrost może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów (np. jelita grubego, piersi czy prostaty).
  • Większa masa ciała, charakterystyczna dla osób wysokich, czasem prowadzi do obciążenia stawów i układu kostnego.

Należy jednak pamiętać, że różnice te są uśrednione i wiele zależy od stylu życia, genów oraz środowiska, a nie jedynie wzrostu. Zdrowy tryb życia może znacząco zminimalizować te statystyczne różnice.

To nie koniec złych wiadomości dla wysokich ludzi. Nie dość, ze żyją krócej, to – ponoć – częściej także chorują. Są bardziej podatni m.in. na występowanie raka.

 

Teksty tygodnia

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie