Zacznijcie się modlić o zdrowie – na Wyspach znów strajkują dziesiątki tysięcy lekarzy

Nawet 45 tys. początkujących lekarzy strajkuje od wczoraj w całej Wielkiej Brytanii. Jeśli Ministerstwo Zdrowia nie dogada się z lekarzami, to w lecie na Wyspach zapanuje chaos, ponieważ strajki zapowiadają też ratownicy medyczni.

Batalia NHS z początkującymi lekarzami (junior doctors) trwa w zasadzie od 2012 r., ale w ostatnich miesiącach nabrała ona rozpędu. Młodzi lekarze, skupieni w związku British Medical Association, nie godzą się na propozycje Ministra Zdrowia Jeremy’ego Hunta, który chce m.in. ograniczyć pensję lekarzy za nadgodziny w weekendy, zmniejszyć elastyczność ich pracy (z danych wynika, że w NHS brakuje 75 tysięcy lekarzy i pielęgniarek) oraz uzależnić wysokość pensji od postępów w nauce zawodu (a nie stażu pracy, jak to było wcześniej).

- Advertisement -

Palisz i jesteś otyły – nie licz na operację. NHS oszczędza na „ryzykownych” pacjentach

W związku z impasem w negocjacjach początkujący lekarze znów opuścili swoje stanowiska pracy. Strajk trwa od wczoraj, w godzinach od 8 do 17. Miejsce niektórych młodych lekarzy zajęli lekarze specjaliści oraz pielęgniarki, ale dzieje się to kosztem innych pacjentów, którzy nie otrzymują w związku z tym zaplanowanych świadczeń.

Kryzys w NHS. Tylko Brexit może ocalić brytyjską służbę zdrowia?

2-dniowy strajk młodych lekarzy może się jednak okazać tylko preludium do tego, co ewentualnie czeka Brytyjczyków latem. Ponad połowa lekarzy zapowiada bowiem, że w przypadku niespełnienia ich postulatów zerwie kontrakty z NHS. W ślad za początkującymi lekarzami mogą też pójść ratownicy medyczni, którzy również nie są zadowoleni z warunków pracy i z otrzymywanego wynagrodzenia.

Dr n. med. Tomasz Medveczky z kliniki Tooting Medical Centre przyznaje, że „strajk młodych lekarzy może doprowadzić do całkowitego paraliżu służby zdrowia w Wielkiej Brytanii”. – Jeśli swoje stanowiska pracy opuści ponad połowa lekarzy – stażystów, czyli ponad 20 tys. osób, to opiekę medyczną otrzymają na Wyspach tylko nieliczni pacjenci – głównie ci z bezpośrednim zagrożeniem życia – przewiduje.

Medveczky zapewnia jednak, że strajki lekarzy NHS nie mają i nie będą miały wpływu na pracę przychodni Tooting Medical Centre. – W naszej klinice pomoc medyczną otrzyma każdy pacjent. W przychodni pracują lekarze różnych specjalności, którzy świadczą usługi w języku polskim i angielskim. W przypadku zwiększonego zainteresowania naszymi usługami, w klinice zostaną uruchomione dodatkowe dyżury – zapewnia internista.

Teksty tygodnia

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie