piątek, 20 września, 2024

Zakłócenia w podróżowaniu, które czekają nas w kwietniu i maju

Na końcówkę kwietnia i maj zapowiedziano strajki na lotniskach w Wielkiej Brytanii i niektórych krajach UE. Ponieważ zakłócenia w podróżowaniu w sezonie urlopowym są wysoce niepożądane, warto wiedzieć o nich wcześniej i być na nie gotowym.

Strajki w Europie są dość częstym zjawiskiem, jednak warto o nich wiedzieć wcześniej zwłaszcza, gdy wybieramy się na wakacje. Pamiętajmy, że, jeśli lot zostanie odwołany lub będzie opóźniony, podróżny ma prawo do nowego biletu lub finansowej rekompensaty.

Zakłócenia w podróżowaniu

W kwietniu i maju musimy się liczyć z zakłóceniami w podróżowaniu w Wielkiej Brytanii jak i innych krajach europejskich. Oto, które ze strajków już zapowiedziano.

Strajk na lotnisku Heathrow

Pracownicy straży granicznej na lotnisku Heathrow zapowiedzieli strajk od 29 kwietnia do 2 maja w związku z planowanymi zwolnieniami personelu. Doprowadzi to do zakłóceń w lotach międzynarodowych.

Z kolei zapowiadany strajk na mniejszą skalę może doprowadzić do dalszych zakłóceń w dniach 3 – 18 maja. Ponadto w dniach 4 – 6 maja strajk zapowiedzieli także pracownicy odpowiadający za tankowanie samolotów.

Strajki na lotnisku Gatwick

Pracownicy cateringu na lotnisku Gatwick odmówią zapewnienia posiłków pasażerom lotów easyJet i TUI.

Około 100 pracowników będzie strajkować w dniach 26 – 29 kwietnia, 3 – 6 maja oraz 10 -13 maja, w związku ze sporem dotyczącym wysokości płac.

Strajk na belgijskim lotnisku

Do strajku w najbliższym czasie dojdzie także na belgijskim lotnisku Charleroi w Brukseli. Protest potrwa do końca kwietnia i do tego czasu podróżni muszą liczyć się z utrudnieniami.

Strajk związany jest z niezadowoleniem z warunków pracy personelu odpowiadającego za catering oraz za bagaże.

Protesty na francuskich lotniskach

W tym roku także kontrolerzy ruchu lotniczego we Francji będą strajkować. Protesty mają odbyć się już w czwartek, 25 kwietnia. Strajk może dotknąć nawet 70 proc. lotów na głównych francuskich lotniskach.

Koniec ze strajkami w Niemczech

Dobrą informacją dla podróżnych jest jednak dojście do porozumienia ze związkiem zawodowym Verdi. Zażegnało to groźbę strajków pracowników niemieckich lotnisk, którzy byli niezadowoleni z wysokości swoich wynagrodzeń.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?