Na końcówkę kwietnia i maj zapowiedziano strajki na lotniskach w Wielkiej Brytanii i niektórych krajach UE. Ponieważ zakłócenia w podróżowaniu w sezonie urlopowym są wysoce niepożądane, warto wiedzieć o nich wcześniej i być na nie gotowym.
Strajki w Europie są dość częstym zjawiskiem, jednak warto o nich wiedzieć wcześniej zwłaszcza, gdy wybieramy się na wakacje. Pamiętajmy, że, jeśli lot zostanie odwołany lub będzie opóźniony, podróżny ma prawo do nowego biletu lub finansowej rekompensaty.
Zakłócenia w podróżowaniu
W kwietniu i maju musimy się liczyć z zakłóceniami w podróżowaniu w Wielkiej Brytanii jak i innych krajach europejskich. Oto, które ze strajków już zapowiedziano.
Strajk na lotnisku Heathrow
Pracownicy straży granicznej na lotnisku Heathrow zapowiedzieli strajk od 29 kwietnia do 2 maja w związku z planowanymi zwolnieniami personelu. Doprowadzi to do zakłóceń w lotach międzynarodowych.
Z kolei zapowiadany strajk na mniejszą skalę może doprowadzić do dalszych zakłóceń w dniach 3 – 18 maja. Ponadto w dniach 4 – 6 maja strajk zapowiedzieli także pracownicy odpowiadający za tankowanie samolotów.
Strajki na lotnisku Gatwick
Pracownicy cateringu na lotnisku Gatwick odmówią zapewnienia posiłków pasażerom lotów easyJet i TUI.
Około 100 pracowników będzie strajkować w dniach 26 – 29 kwietnia, 3 – 6 maja oraz 10 -13 maja, w związku ze sporem dotyczącym wysokości płac.
Strajk na belgijskim lotnisku
Do strajku w najbliższym czasie dojdzie także na belgijskim lotnisku Charleroi w Brukseli. Protest potrwa do końca kwietnia i do tego czasu podróżni muszą liczyć się z utrudnieniami.
Strajk związany jest z niezadowoleniem z warunków pracy personelu odpowiadającego za catering oraz za bagaże.
Protesty na francuskich lotniskach
W tym roku także kontrolerzy ruchu lotniczego we Francji będą strajkować. Protesty mają odbyć się już w czwartek, 25 kwietnia. Strajk może dotknąć nawet 70 proc. lotów na głównych francuskich lotniskach.
Koniec ze strajkami w Niemczech
Dobrą informacją dla podróżnych jest jednak dojście do porozumienia ze związkiem zawodowym Verdi. Zażegnało to groźbę strajków pracowników niemieckich lotnisk, którzy byli niezadowoleni z wysokości swoich wynagrodzeń.