Zakłócenia w podróżowaniu, które czekają nas w kwietniu i maju

Na końcówkę kwietnia i maj zapowiedziano strajki na lotniskach w Wielkiej Brytanii i niektórych krajach UE. Ponieważ zakłócenia w podróżowaniu w sezonie urlopowym są wysoce niepożądane, warto wiedzieć o nich wcześniej i być na nie gotowym.

Strajki w Europie są dość częstym zjawiskiem, jednak warto o nich wiedzieć wcześniej zwłaszcza, gdy wybieramy się na wakacje. Pamiętajmy, że, jeśli lot zostanie odwołany lub będzie opóźniony, podróżny ma prawo do nowego biletu lub finansowej rekompensaty.

- Advertisement -

Zakłócenia w podróżowaniu

W kwietniu i maju musimy się liczyć z zakłóceniami w podróżowaniu w Wielkiej Brytanii jak i innych krajach europejskich. Oto, które ze strajków już zapowiedziano.

Strajk na lotnisku Heathrow

Pracownicy straży granicznej na lotnisku Heathrow zapowiedzieli strajk od 29 kwietnia do 2 maja w związku z planowanymi zwolnieniami personelu. Doprowadzi to do zakłóceń w lotach międzynarodowych.

Z kolei zapowiadany strajk na mniejszą skalę może doprowadzić do dalszych zakłóceń w dniach 3 – 18 maja. Ponadto w dniach 4 – 6 maja strajk zapowiedzieli także pracownicy odpowiadający za tankowanie samolotów.

Strajki na lotnisku Gatwick

Pracownicy cateringu na lotnisku Gatwick odmówią zapewnienia posiłków pasażerom lotów easyJet i TUI.

Około 100 pracowników będzie strajkować w dniach 26 – 29 kwietnia, 3 – 6 maja oraz 10 -13 maja, w związku ze sporem dotyczącym wysokości płac.

Strajk na belgijskim lotnisku

Do strajku w najbliższym czasie dojdzie także na belgijskim lotnisku Charleroi w Brukseli. Protest potrwa do końca kwietnia i do tego czasu podróżni muszą liczyć się z utrudnieniami.

Strajk związany jest z niezadowoleniem z warunków pracy personelu odpowiadającego za catering oraz za bagaże.

Protesty na francuskich lotniskach

W tym roku także kontrolerzy ruchu lotniczego we Francji będą strajkować. Protesty mają odbyć się już w czwartek, 25 kwietnia. Strajk może dotknąć nawet 70 proc. lotów na głównych francuskich lotniskach.

Koniec ze strajkami w Niemczech

Dobrą informacją dla podróżnych jest jednak dojście do porozumienia ze związkiem zawodowym Verdi. Zażegnało to groźbę strajków pracowników niemieckich lotnisk, którzy byli niezadowoleni z wysokości swoich wynagrodzeń.

Teksty tygodnia

Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród kierowców, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Rekordowy przemyt ukryty wśród oliwek. Warzywniak pełny narkotyków

Policja w Saksonii-Anhalt dokonała jednej z największych konfiskat captagonu w Niemczech. Funkcjonariusze znaleźli aż 1,7 miliona tabletek tego silnie pobudzającego narkotyku… w warzywniaku w Landsbergu.

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

Przeczytaj także