Zasady przewożenia leków do Wielkiej Brytanii

Przewożenie leków za granicę nie jest zabronione (oprócz zakazanych substancji). Jednak nie powinniśmy też lekceważyć zasad i wymogów, które należy spełnić podczas przewozu medykamentów.

Jakie są zatem zasady dotyczące przewożenia leków do Wielkiej Brytanii? Znajdują się one na stronie rządowej tutaj. Zgodnie z nimi, przekraczając brytyjską granicę, powinniśmy mieć przy sobie leki w bagażu podręcznym. Jeśli natomiast nie będziemy mogli udowodnić, że dany lek został nam przepisany przez lekarza, wtedy może on zostać nam odebrany.

Przewożenie lekarstw do Wielkiej Brytanii

Na jednej z grup na Facebooku użytkownik zapytał: „Czy lecąc do Londynu potrzebuję jakieś zaświadczenia od lekarza o przewożeniu lekarstw?”

Jak czytamy na brytyjskiej stronie rządowej – gdy jesteśmy mieszkańcami Wielkiej Brytanii, a lek przepisano nam w czasie pobytu za granicą, powinniśmy skontaktować się z Drug and Firearms Licensing Unit (DFLU).

Jeśli natomiast nie mieszkamy na Wyspach, musimy posiadać dowód w postaci zaświadczenia od lekarza w języku angielskim. W zaświadczeniu powinno znajdować się: nasze imię i nazwisko, daty podróży do lub z UK, lista leków (także ich ilość, dawka i moc), podpis osoby, która przepisała leki.

Do Wielkiej Brytanii można zabrać ze sobą zapas leków na maksymalnie trzy miesiące. Jeżeli zajdą wyjątkowe okoliczności, które wymagają przywiezienia do UK zapasu leku na więcej niż 3 miesiące, można ubiegać się o pozwolenie imienne tutaj.

Leki kontrolowane

Istotną kwestią są tzw. leki kontrolowane. Tutaj znajduje się ich lista.

Musimy pamiętać, że, jeśli mieszkamy na Wyspach i przepisano nam za granicą leki z listy leków kontrolowanych, wtedy powinniśmy napisać e-mail do Drug and Firearms Licensing Unit (DFLU) dflu.ie@homeoffice.gov.uk. Bez pozwolenia nie można wwieźć do Wielkiej Brytanii leków z wykazu.

Teksty tygodnia

L4 z powodu wypalenia zawodowego a zabawa? Kobieta zwolniona dyscyplinarnie z pracy wygrała z pracodawcą

Czy zdjęcie z imprezy sylwestrowej może kosztować Cię pracę? Czy pokazanie uśmiechu na Instagramie w trakcie zwolnienia lekarskiego to wystarczający powód do dyscyplinarki?

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Jak działa algorytm Ryanaira, czyli kiedy są najtańsze bilety lotnicze

Polowanie na najtańsze bilety w Ryanairze trwa przez cały...

Kiedy bagaż rejestrowany może nie trafić do samolotu? Ryanair ujawnia powody

Ryanair ujawnia, kiedy nasz bagaż może nie trafić razem z nami na pokład samolotu. Tani przewoźnik podaje główne powody.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Przeczytaj także