Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii. Jak aplikować?

Osoby, które straciły zatrudnienie w Holandii, mogą starać się o zasiłek dla bezrobotnych. Jaka jest zatem procedura związana z aplikowaniem o to świadczenie?

W przypadku utraty pracy, możemy liczyć na zasiłek dla bezrobotnych w Holandii. Pomocy szukamy w instytucji do tego przeznaczonej, czyli Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (w skrócie UWV). Urząd ten znajduje się w prawie każdym większym mieście w tym kraju.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

W przypadku utraty zatrudnienia, aby złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Holandii, powinniśmy zarejestrować się w UWV jako osoba szukająca pracy. W urzędzie tym dowiemy się, czy przysługuje nam świadczenie, czy spełniamy wszystkie wymogi.

- Advertisement -

Holenderski zasiłek dla bezrobotnych, czyli Werkloosheidswet Uitkering (w skrócie WW) przysługuje osobom spełniającym następujące warunki:

– muszą być zwolnione przez pracodawcę (nie mogą się zwolnić same),

– powinny mieć przepracowane co najmniej 26 tygodni (w ciągu ostatnich 36 tygodni),

– powinny chcieć podjąć nową pracę,

– powinny mieć mniej niż 65 lat,

– muszą mieć ważny dowód osobisty, a także ostatnią umowę o pracę i kilka ostatnich salarisów (czyli wycinków wypłat).

Obecnie nie trzeba być zameldowanym w Holandii, aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Wniosek o świadczenie można złożyć online lub w lokalnym urzędzie UWV.

Czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych

To, jak długo dana osoba będzie mogła pobierać zasiłek dla bezrobotnych, zależy od tego, jak długo była wcześniej zatrudniona. Zasadniczo każdy rok pracy w Holandii uprawnia do jednego miesiąca zasiłku dla bezrobotnych. Przy czym uwzględnia się minimalny okres zatrudnienia wynoszący trzy miesiące i maksymalny okres wynoszący 38 miesięcy (trzy lata i dwa miesiące).

Dzięki formularzowi PDU E301 potwierdzającemu przepracowany czas w Holandii uzyskujemy formalne potwierdzenie okresu zatrudnienia.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych obliczana jest na podstawie wynagrodzenia, które dana osoba zarobiła w roku poprzedzającym utratę pracy. Na bazie tego obliczana jest dzienna „płaca” (dagloon), a kwota ta pomnożona przez 21,75 stanowi wysokość miesięcznego zasiłku dla bezrobotnych.

Przez pierwsze dwa miesiące osoba pobierająca świadczenie otrzymuje 75 proc. miesięcznego zasiłku, a następnie 70 proc. Na rok 2024 maksymalną dzienną „płacę” (dagloon) ustalono w wysokości 274,44 euro.

Przeczytaj także

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Migracja wysoko wykwalifikowanych pracowników do Holandii spada

Według nowych danych statystycznych CBS – w ubiegłym roku spadła liczba wykwalifikowanych pracowników przeprowadzających się do Holandii w celu zamieszkania i pracy.

Masz trudności finansowe? Odbierz nawet 1000 funtów wsparcia!

Wiele miast w Wielkiej Brytanii wprowadziło system wsparcia dla gospodarstw w trudnej sytuacji finansowej. Program Household Support Fund działa niezależnie od pobieranych świadczeń i zasiłków

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Holandia próbuje zaostrzyć prawo azylowe. To historyczny moment

Holenderska niższa izba parlamentu przyjęła kontrowersyjną poprawkę do ustawy azylowej, która zaostrza przepisy wobec osób przebywających w kraju nielegalnie.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport