Zła wiadomość dla palaczy w UK: Ceny papierosów ponownie idą w górę. Tym razem o blisko £1 za standardową paczkę

Ta wiadomość może po raz kolejny zmrozić palaczy w Wielkiej Brytanii. Jeremy Hunt zapowiedział właśnie kolejną drastyczną podwyżkę papierosów i innych wyrobów tytoniowych. A wszystko to w ramach walki z uzależnieniem od nikotyny i przyjętym przez rząd założeniem, by Wielka Brytania była do 2030 roku „wolna od dymu tytoniowego”.

Palacze w UK nie mają łatwo

Palenie papierosów na Wyspach to drogie hobby, jako że Wyspiarze już teraz płacą jedne z najwyższych cen na świecie za standardową paczkę papierosów. Drożej, niż w Wielkiej Brytanii, jest pod tym względem jeszcze tylko w Irlandii, Nowej Zelandii i Australii, natomiast w Polsce papierosy są ponad trzykrotnie tańsze niż na Wyspach. 

Rząd torysów zobowiązał się jednak do uczynienia Wielkiej Brytanii do 2030 roku krajem wolnym od „dymu tytoniowego”. W związku z tym kolejni kanclerze skarbu nie wahają się znacząco podnosić cen papierosów, aby skutecznie zniechęcić Brytyjczyków do sięgania po tę trującą „przyjemność”. Jeremy Hunt, wpisując się w działania poprzedników, również podniósł podatek od sprzedaży papierosów i innych wyrobów tytoniowych, a podwyżki wejdą w życie nie w nowym roku budżetowym, ale już teraz, od środy 15 marca od godziny 18:00. 

Ile będą kosztować papierosy w UK?

Od połowy marca 2023 roku cena wszystkich wyrobów tytoniowych wzrośnie o 2 proc. powyżej Indeksu Cen Detalicznych (Retail Price Index, RPI – miary inflacji publikowanej co miesiąc przez Urząd Statystyczny, który bierze pod uwagę zmianę cen reprezentatywnej próbki towarów i usług detalicznych), a cena tytoniu do ręcznego skręcania papierosów – o 6 proc. powyżej RPI. Podwyżki te oznaczają wzrost ceny standardowej paczki papierosów (20 sztuk) o 95 pensów i wzrost ceny paczki tytoniu do samodzielnego skręcania o wadze 30 g – o £1,75. Jednocześnie o 48 pensów wzrośnie cena paczki cygar o wadze 10 g, a o 63 pensy – cena paczki tytoniu fajkowego o wadze 30 g. 

Minimalna akcyza (Minimum Excise Tax, MET) na papierosy i obowiązujące ceny zostały podwyższone o dodatkowe 1 – 3 proc. powyżej RPI. Nowy MET wyniesie £7,87 (z £6,96) za paczkę 20 sztuk i będzie miał zastosowanie do papierosów sprzedawanych za £11,97 lub mniej (poprzednio £10,30).  

 

 

 

Podwyżka cen papierosów – jak jest odbierana w społeczeństwie?

Podwyżka cen papierosów, podobnie jak podwyżki cen alkoholu i innych, „grzesznych” przyjemności, na jakie pozwala sobie człowiek, budzą oczywiście na Wyspach spore kontrowersje. Nie brakuje ludzi, którzy podwyżki te przyjmują z ogromnym zadowoleniem, ani takich, którzy uważają, że po raz kolejny rząd dokonuje zamachu na ich wolność. I jednocześnie „karze” palaczy, a już osoby spożywające alkohol – nie aż w tak dalekim stopniu. Z zadowoleniem decyzję o kolejnej podwyżce podatków od papierosów i innych wyrobów tytoniowych przyjęła organizacja ASH, a dokładniej mówiąc – Action on Smoking and Health. W opublikowanym oświadczeniu, organizacja Action on Smoking and Health zaznaczyła, że wraz z „konsorcjum badań zdrowia publicznego Spectrum z zadowoleniem przyjęła dzisiejszy wzrost podatków na papierosy o 2 proc. powyżej inflacji”. – ”W tym roku będzie to oznaczać wzrost o 95 pensów na paczce 20 papierosów. Zmniejszenie przystępności cenowej tytoniu jest uznawane za najskuteczniejszy sposób ograniczenia rozpowszechnienia palenia, a im wyższe są podwyżki ponad inflację, tym większy wpływ i tym większy potencjał ma to na ratowanie życia” – czytamy w oświadczeniu.

Ale pomimo tak drastycznych podwyżek, ASH nie jest w pełni usatysfakcjonowana wprowadzonymi rozwiązaniami. „Jesteśmy jednak rozczarowani, że Kanclerz nie zaakceptował naszej rekomendacji przejścia z RPI na średnie zarobki jako podstawy ruchomego podatku tytoniowego. RPI nie jest dobrą miarą przystępności cenowej, szczególnie w obecnych czasach, gdy płace nie nadążają za inflacją” – zaznaczono. 

Palacze mogą czuć się wściekli

Innego zdania są oczywiście palacze i zrzeszające ich organizacje. Simon Clark, dyrektor organizacji zrzeszającej palaczy Forest powiedział, że „karanie palaczy za ich nałóg podczas kryzysu związanego z kosztami życia jest bezduszne i okrutne”. – To dyskryminuje biedniejszych palaczy i wypchnie o wiele więcej konsumentów na czarny rynek. To zła wiadomość dla działających legalnie i przestrzegających prawa detalistów i zła wiadomość dla Skarbu Państwa, który może stracić miliardy funtów dochodów, jeśli więcej palaczy będzie kupować tytoń od nielegalnych handlarzy – dodał Clark.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Council może być winny ludziom nawet £10 000. Błąd w pobieranych od mieszkańców płatnościach wykryto po 20 latach

Praca marzeń dla Netflixa – zarabiaj 200 funtów miesięcznie oglądając filmy i seriale

Rząd walczy o powrót Brytyjczyków do pracy. Opieka nad dziećmi i pomoc osobom niepełnosprawnym to główne założenia Budżetu 2023

Rodzice pobierający Universal Credit mają otrzymać większą pomoc na dziecko

Teksty tygodnia

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie