Zmiany w programie 500+. Polski rząd przyjął projekt nowelizacji – czego dotyczyć będą zmiany?

Fot: Narodowy Bank Polski/Flickr

Rząd Zjednoczonej Prawicy od wtorku pracuje nad nowelizacją świadczenia 500+. Szykują się ułatwienie dla osób pracujących poza Polską. Co oprócz tego ma ulec zmianie? 

- Advertisement -

Projekt zmian w tej sprawie został złożony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw została już przyjęta przez polski rząd. Władze już pracują nad wdrażaniem projektu. Co było przyczyną takiego działania? Zmiany zostały niejako wymuszone przez pandemię koronawirusa w Polsce. "Mając na względzie ogromną skalę programu oraz ponoszone na niego nakłady finansowe, zasadnym jest weryfikacja i optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia 500 plus" – czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programów Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

O co zatem chodzi z tą "weryfikacją" i "optymalizacją"? Co przede wszystkim ma ulec zmianie? Zapraszamy do lektury!

Polski rząd pracuje nad zmianami w programi 500+

Przede wszystkim zmiany mają dotknąć sposoby składania wniosków oraz formy przekazywania środków dla świadczeniobiorców. Jeśli zmiany zostaną przyjęte, to o pieniądze z 500+ będzie można aplikować wyłącznie elektronicznie. "Z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dot. programu Rodzina 500+. W 2018 roku 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 roku było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku 84 proc." – czytamy na oficjalnej stronie KPRM.

Druga sprawa – pieniądze z programu mają być przekazywane wyłącznie przelewem na wskazany numer konta, nie będzie możliwości otrzymania gotówki. "Wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci – takie jak m.in. świadczenia rodzinne czy świadczenie wychowawcze – jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy" – czytamy w uzasadnieniu na stronach rządowych.

Czego mają dotyczyć zmiany?

Oprócz tego obsługa programu "Rodzina 500+" zostanie przejęta przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory zajmowały się tym jednostki samorządu terytorialnego. "Proponowana zmiana eliminuje mankamenty wynikające z obecnego procesu obsługi świadczeń 500 plus. Zakłada się zmianę jednostki obsługującej program 'Rodzina 500 plus' na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus" – czytamy dalej.

To jeszcze nie wszystko! Zmianie mają ulec zasady dla osób pobierających analogiczne świadczenie na dzieci w innych krajach. Świadczenie będzie przysługiwać w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju. "Rozwiązanie to dąży do zapewnienia osobom migrującym największej korzyści w zakresie uprawnień do świadczeń spośród oferowanych przez system rozporządzenia unijnego i przez ustawodawstwo krajowe" – podaje KPRM.

Szykują się ułatwienia dla osób pracujących poza Polską

Co mają na celu to wszystkie zmiany? Przed wszystkim – oszczędności. Oszczędności na kosztach obsługi programu "Rodzina 500+" mają sięgnąć około 427 mln złotych w latach 2022-2032.

 

Teksty tygodnia

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie