Większość z nas wie, że żywność wysoko przetworzona niszczy nasze zdrowie, a jednak w Wielkiej Brytanii czerpiemy z niej średnio 60 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dlaczego żywność ta jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i jak to się dzieje, że czasami nie potrafimy jej zidentyfikować?
Żywność wysoko przetworzona jest niebezpieczna dla zdrowia
Żywność wysoko przetworzona, czyli ultra-processed foods (UPF), to żywność, która została poddana daleko idącej obróbce w zakładach przemysłu spożywczego. Produkty UPF mają być trwałe, a dodatkowo łatwe i szybkie do przygotowania. Niestety, z uwagi na wygodę, jaką oferuje nam żywność wysoko przetworzona, zawiera ona także przeróżne dodatki – nie tylko te zwiększające doznania smakowe i zapachowe, ale też barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze, preparaty zagęszczające i żelujące, substancje zakwaszające czy też substancje słodzące.
Zwiększający się udział żywności wysoko przetworzonej w naszej diecie stoi za kryzysem otyłości, a także za większą podatnością na rozwój cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych. Poza tym regularne przyjmowanie dużych ilości UPF może prowadzić do rozwoju niektórych nowotworów. Naukowcy z Imperial College London przeprowadzili niedawno przełomowe badanie dotyczące diety, w którym udział wzięło 200 000 Wyspiarzy w średnim wieku. Wyniki badania dosyć wyraźnie wskazały, że im wyższe jest spożycie żywności wysoko przetworzonej, tym większe występuje ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza jajników i mózgu. Dr Kiara Chang z Imperial College London poinformowała też na łamach „Good Health”, że udział produktów UPF w diecie przeciętnego Brytyjczyka jest „wyjątkowo wysoki i niepokojący”. – Nasze ciała mogą nie reagować w ten sam sposób na ultraprzetworzone składniki i dodatki, tak jak na świeżą, minimalnie przetworzoną żywność – doprecyzowała.
Niezdrowe produkty wysoko przetworzone – wiesz, które to są i ile ich spożywasz?
Z żywnością wysoko przetworzoną jest tak, że często nie wiemy, która to i przez to nie kontrolujemy, jak dużo i jak często ją spożywamy. Poniżej przedstawimy Wam przykładową listę produktów UPF, których spożycie należy znacząco ograniczyć albo przynajmniej regularnie kontrolować.
- aromatyzowane płatki śniadaniowe;
- batoniki granola;
- chleb krojony produkowany przemysłowo;
- jogurty smakowe;
- napoje z soków owocowych;
- boczek;
- kiełbaski;
- gotowe kanapki ze sklepu;
- gotowe sałatki ze sklepu;
- gotowe sushi ze sklepu;
- gotowe, poddane wcześniejszej obróbce hamburgery;
- gotowe, poddane wcześniejszej obróbce nuggetsy z kurczaka;
- gotowe, poddane wcześniejszej obróbce paluszki rybne;
- mrożone frytki;
- curry z kupionej w sklepie pasty curry;
- zupy „błyskawiczne;
- niektóre sosy do makaronu.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Londyn został uznany za najlepsze miasto na świecie i w Europie w 2023