piątek, 20 września, 2024

Zarobki wielu key workers poniżej płacy minimalnej. Aż 1,3 mln pracowników kluczowych ledwo wiąże koniec z końcem

Z najnowszych statystyk wynika, że wśród 5 mln pracowników na Wyspach, którzy zarabiają mniej niż wynosi Real Living Wage, znajduje się także 1,3 mln key workers ryzykujących bezpieczeństwo swoje i bliskich w czasie pandemii.

Wśród 5 mln osób aż 1,3 mln pracowników kluczowych – key workers – zarabia mniej niż wynosi Real Living Wage – pokazują najnowsze statystyki. Wynika z nich, że część z tych, którzy obecnie ryzykują swoje zdrowie i życie ledwo wiąże koniec z końcem.  

Przeczytaj też: Pracujecie w fabryce? Otrzymaliście dodatek do pensji? [list do redakcji]

 

 

 

Zarobki key workers

Okazuje się, że sektory, w których key workers zarabiają najmniej to: hurt, sprzedaż, naprawa samochodów, a także służba zdrowia oraz opieka socjalna. Wśród tych pracowników, których zarobki wynoszą mniej niż Real Living Wage, znajduje się 18 proc. osób czarnoskórych, Azjatów oraz przedstawicieli mniejszości etnicznych w porównaniu do 15 proc. pracowników białych – wynika z badań przeprowadzonych przez Living Wage Foundation i New Economics Foundation.

Źle było już przed kryzysem

Jak powiedziała dyrektor Living Wage Foundation, Katherine Chapman:

– Nawet przed kryzysem miliony osób znajdowały się w ciężkiej sytuacji i z trudem wiązały koniec z końcem. Wielu z nich pracuje w zawodach, które teraz uważane są za kluczowe dla naszej gospodarki oraz funkcjonowania społeczeństwa, jak pracownicy domów opieki i supermarketów.

Związki zawodowe twierdzą, że to „parodia, iż miliony z bohaterów brytyjskich walczących z Covid-19 ma kłopot z przeżyciem otrzymując zarobki poniżej Living Wage".

Co to jest Real Living Wage?

Przypomnijmy, że stawka Real Living Wage ustalana jest dla całego kraju przez ośrodek Centre for Research in Social Policy (działający przy Uniwersytecie Loughborough), a dla Londynu – przez Greater London Authority (GLA). W czasie ustanawiania kolejnych stawek Living Wage brane są pod uwagę koszty podstawowych potrzeb w danym mieście/regionie, w tym m.in. koszty mieszkania, zdrowego odżywiania i opłat za media.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?