Boris Johnson spotkał się z szefem Amazona. Rozmawiali o podatkach

Fot. Getty

W poniedziałek, podczas wizyty premiera Wielkiej Brytanii w Stanach Zjednoczonych, Boris Johnson spotkał się w Nowym Jorku z założycielem Amazona, miliarderem Jeffem Bezosem. Rozmawiali o podatkach i zmianach klimatycznych.

Premier Wielkiej Brytanii przybył do USA w związku ze spotkaniem w ramach ONZ. Przy okazji Boris Johnson spotkał się miedzy innymi z prezesem Amazona, który jest jednym z większych pracodawców na Wyspach.

 

Boris Johnson spotkał się z szefem Amazona

Rzecznik Downing Street powiedział, że głównym tematem spotkania była kwestia opodatkowania oraz zmiany klimatyczne i zbliżający się szczyt Cop26, który ma się odbyć w październiku w Wielkiej Brytanii, dokładnie w Glasgow. Relacjonując spotkanie rzecznik Downing Street mówił:

„Omówili nadchodzący szczyt Cop26 i zgodzili się, że istnieje pilna potrzeba zmobilizowania większej ilości publicznych i prywatnych funduszy, aby pomóc krajom rozwijającym się w ochronie bioróżnorodności, w tym za pośrednictwem Koalicji LEAF. Premier z zadowoleniem przyjął zobowiązanie Bezos Earth Fund, ogłoszone dziś wieczorem, dotyczące przekazania 1 miliarda dolarów (730 milionów funtów) na ochronę lasów i usuwanie dwutlenku węgla z powietrza. Premier i pan Bezos zgodzili się współpracować, aby sprawdzić, co jeszcze można zrobić w ramach przygotowań do Cop26. Premier poruszył kwestię opodatkowania i miał nadzieję, że postęp może nastąpić we wdrażaniu porozumienia podatkowego G7”.

Przypomnijmy, że kraje G7 uzgodniły w czerwcu propozycję, zgodnie z którą duże międzynarodowe korporacje, takie jak Amazon, będą płacić co najmniej 15 proc. podatku w każdym kraju, w którym prowadzą działalność. Jak podaje Business Insider, całkowite przychody Amazona w Wielkiej Brytanii w 2020 roku wyniosły 20,6 miliarda funtów, z czego gigant zapłacił 18,3 miliona funtów podatku od osób prawnych w UK. Dla porównania, 15-procentowe opodatkowanie przyniosłoby Skarbowi Państwa ponad 3 miliardy z ubiegłorocznych przychodów Amazona.

Amazon intensywnie zatrudnia w UK

Warto wspomnieć, że Amazon mocno odczuwa skutki niedoboru pracowników w UK. Światowy gigant nie tylko rozdaje premie za obecność w pracy i punktualność, ale także zaoferował aż 1000 funtów bonusu na start dla nowo zatrudnionych. Swoją kampanię rekrutacyjną Amazon rozpoczął już w ostatnim tygodniu sierpnia. Premia na start oferowana była jednak tylko do 18 września i tylko dla pracowników magazynów.

W obliczu narastającego kryzysu na brytyjskim rynku pracy, związanego z zarówno z Brexitem, jak i z pandemią, niedobór pracowników odczuwany jest już w wielu firmach w UK – również tych bardzo dużych. Jako przykład tym razem można podać Amazona, który rozpaczliwie próbuje zrekrutować nowych pracowników do swoich magazynów na Wyspach, oferując różnego rodzaju premier – na przykład premię dla punktualnych.

Innym przykładem jest głośna premia na start w wysokości 1000 funtów. W ogłoszeniach o pracy, zamieszczonych na portalu Indeed, bonusy oferowane były nowym pracownikom, którzy zostaną zatrudnieni do 18 września 2021 roku. Nie tylko premia na start miała zachęcić do pracy w Amazonie. Gigant zaoferował także stawkę godzinową w wysokości 11,10 GBP za godzinę, a za nadgodziny 22,20 GBP za godzinę. Amazon podkreślał także, że ważna jest chęć natychmiastowego podjęcia pracy, a wcześniejsze doświadczenie nie jest wymagane. Oferty pracy dotyczyły wielu lokalizacji w całej Wielkiej Brytanii i obejmują między innymi magazyny w Darlington, Dartford, Swansea, Redditch czy Coventry.

Nie tylko Amazon stosuje zachęty finansowe dla pracowników. Tesco ogłosiło wcześniej 1000 funtów premii dla nowo zatrudnionych kierowców, a John Lewis planuje powyższyć roczne pensje swoich kierowców.

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie